محصول ارگانیک سفت می شه، ولی خراب نمی شه

حقیقت‌هایی درباره پروتئین وی که شرکت‌ها نمی‌خواهند شما بدانید!

ATP چیست و چه تاثیری در بدن دارد؟

Table of Contents

با موضوع ATP چیست و چه تاثیری در بدن دارد؟ در خدمت شما هستیم.

اگر ورزش جزئی از زندگی روزانه شماست و در پی یافتن یک مکمل حرفه‌ای و بی‌خطر هستید، قرص ATP می‌تواند روند ورزشی شما را به شکلی استاندارد درآورد. در این مطلب به بررسی مکمل ATP خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت ATP چیست و چه تاثیری بر سیستم سوخت و ساز و تولید انرژی بدن شما می‌گذارد.

تامین انرژی انسان و سیستم سوخت و ساز بدن موضوع بسیار جالب و مهمی است. با این حال افراد کمی هستند که درک درستی از این سیستم و نحوه عملکرد آن داشته باشند. اگر یک مربی یا یک ورزشکار باشید، توانایی توضیح تجزیه شیمیایی چرخه اکسیداتیو کربس یا گلیکولیز بی‌هوازی مهم است؟

نه واقعا. اما دانستن اصول چگونگی تولید انرژی می‌تواند در درک روند رفع خستگی یا به حداقل رساندن آن مفید باشد. این مطلب می‌تواند نقطه عطفی در زندگی ورزشی شما باشد.

ما در این مقاله به بررسی مکمل بدنسازی چیست و چطور انتخاب درستی داشته باشیم؟ میپردازیم.

ATP چیست؟

اولین چیزی که باید بخاطر داشته باشید این است که هر نوع انقباض عضلانی یا اعمال نیرو ناشی از تجزیه مولکولی به نام آدنوزین تری فسفات (ATP) است. هنگامی که یک مولکول ATP با آب ترکیب می‌شود، آخرین گروه از سه گروه فسفات از هم جدا شده و انرژی تولید می‎کند.

سلول‌ها برای سه نوع کار کلی به انرژی شیمیایی نیاز دارند:

  • برای هدایت واکنش‌های متابولیکی که به طور خودکار اتفاق نمی‌افتند
  • برای انتقال مواد مورد نیاز از طریق غشاها
  • برای انجام کارهای مکانیکی مانند حرکت دادن عضلات در هنگام فعالیت‌های ورزشی

وظیفه مکمل ATP این است که مولوکول‌های ATP بیشتری را در اختیار ورزشکاران قرار دهد تا بتوانند با تجزیه آن، انرژی بیشتری برای انجام حرکات ورزشی پیدا کند. به عبارت دیگر قرص ATP به بدن شما کمک می‌کند که مخزن ATP خود را پر کنید تا در موقع نیاز بتواند سوخت کافی برای فعالیت‌های سنگین ورزشی را تامین کند.

تاثیر ATP بر روی بدن

مصرف قرص ATP به عضلات شما کمک می‌کند تا در فعالیت‌های عضلانی احساس خستگی کمتری داشته باشند. انرژی‌ای که بر اثر مصرف مکمل ATP در بدن ایجاد می‎‌شود مانع خستگی شما در تکرار تمرینات می‌شود.

ATP جریان خون و اکسیژن‌رسانی بافت‌ها را افزایش داده و به عنوان انتقال‎دهنده عصبی عمل می‌کند. افزایش جریان خون نه تنها به اکسیژن‌رسانی کمک می‌کند بلکه می‌تواند از طریق حذف مواد زائد متابولیکی شرایط برای عضلات ایجاد کند تا بتوانند با خستگی کمتر کار بیشتری انجام دهند. به عبارت دیگر ATP راندمان کاری عضلات را بالاتر می‌برد.

مزایای استفاده از ATP

مزایای استفاده از ATP

انرژی عامل اصلی بخش تغذیه ورزشی است. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا و هیدراتاسیون ورزشی تا سال 2022 حدود 7.6 درصد رشد کرده و از 30 میلیارد دلار بالاتر می‌رود.

در همین راستا یکی از محبوب‌ترین موادی که می‌تواند انرژی شما در هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی تامین کند، مکمل ATP است که به صورت پودر و قرص ATP در بازار موجود است.

مطالعات نشان داده است ATP یک تقویت‌کننده عملکرد بسیار موثر است. ATP به عنوان مهمترین مولکول تولید انرژی بدن شما مزایای کلیدی و مهمی دارد. این مکمل می‌تواند به افزایش تحریک‌پذیری عضلات، بالا بردن سرعت واکنش عضلات نسبت به ورودی‌های عصبی و افزایش قدرت انقباض عضلانی کمک خیره‌کننده‌ای کند.

پیشنهاد می کنیم از پست بهترین مکمل برای حجم دیدن کنید.

عوارض ATP چیست؟

به شما حق می‌دهیم که با شنیدن خبرهای عجیب و غریب در مورد مصرف مکمل‌های غیر استاندارد نگران عوارض ATPها باشید. اما نکته مهم در استفاده از ATP این است که مقدار محدودی از ATP از قبل در عضلات شما ذخیره شده است.

ولی این میزان از ATP فقط برای تأمین 10 ثانیه انرژی در فعالیت‌های شدید ورزشی در دسترس است. برای ادامه ورزش به ترمیم یا سنتز مجدد ATP نیاز داریم.

از آنجایی که این مواد از قبل در عضلات ما وجود دارند می‌توان از سازگاری آن با بدن و اندام داخلی مطمئن بود. اما همچون هر دارو و مکملی، مصرف بیش از حد یک دارو ممکن است آثار زیان‎آوری برروی بدن بگذارد. در مورد میزان و زمان مصرف پودر یا قرص ATP توصیه‎هایی وجود دارد.

دوز و زمان مناسب برای مصرف ATP چیست؟

دوز توصیه شده برای ATP، 400 میلی گرم است. مربیان و محققین ورزشی توصیه می‌کنند که ورزشکاران باید 30 الی 45 دقیقه قبل از شروع تمرینات و ورزش از آن مصرف کنند.

سیستم‌های انرژی و ایجاد ATP

سیستمهای انرژی و ایجاد ATP

به طور معمول سه سیستم انرژی وجود دارند که به تولید ATP در سطوح مختلف می‌پردازند. این سه سیستم عبارتند از: ATP-PC (قدرت زیاد / مدت زمان کوتاه)، گلیکولیتیک (قدرت متوسط / مدت زمان کوتاه) و اکسیداتیو (قدرت کم/ طولانی مدت).

در هر دوره تمرینی که انجام می‌دهید این سه سیستم تولید ATP آغاز به کار می‌کنند.

 

 

ATP-PC (قدرت زیاد / زمان کوتاه)

در واقع منظور از ATP-PC ترکیبی از ATP و فسفوکراتین (PC) است که گاهی اوقات سیستم فسفوژن نیز نامیده می‌شود.

در طی چند ثانیه اول هر فعالیت، ATP ذخیره شده انرژی را تأمین می‌کند. برای چند ثانیه دیگر ATP کاهش پیدا می‎کند. تا زمانی که نوبت به تغییر به سیستم انرژی دیگری برسد. تخمین زده می‌شود که سیستم ATP-PC می‌تواند تقریباً با 36 کالری در دقیقه انرژی ایجاد کند. این ترکیب اثری فوری بر روی بدن می‌گذارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله بهترین مکمل برای افزایش قدرت و استقامت را مطالعه کنید.

گلیکولیتیک (میزان متوسط / زمان کوتاه)

اکنون با تغییر تقاضای انرژی به سمت سیستم گلیکولیتیک، سیستم آزادسازی انرژی کمی پیچیده‌تر می‌شود. کربوهیدرات‌های رژیمی گلوکزی را که در خون گردش می‌کند یا به عنوان گلیکوژن در عضلات و کبد ذخیره می‌شود را تأمین می‌کنند. گلوکز خون یا گلیکوژن ذخیره ‌شده برای ایجاد ATP از طریق روند گلیکولیتیک تجزیه می‌شود.

پس از کاهش حداکثر انرژی تا حدود 30 ثانیه شاهد تجمع اسید لاکتیک، کاهش قدرت و در نتیجه خستگی عضلات خواهیم بود. تخمین زده می‌شود که گلیکولیتیک می‌تواند تقریباً 16 کالری در دقیقه انرژی ایجاد کند.

لطفا از پست فواید مکمل کراتین ؛ هر آنچه باید بدانید دیدن کنید.

اکسیداتیو (میزان کم / مدت زمان طولانی)

بیشترین انرژی شما در ابتدای مسیر توسط سیستم ATP-PC صرف شد. بعد از آن عملکرد شما کاهش پیدا کرد. ادامه تلاش منجر به کاهش بیشتر انرژی می‌شود تا اینکه به سطح سوم یا اکسیداتیو برسیم.

شما در حال ورود به دنیای پیچیده سیستم اکسیداتیو هستید که انرژی کم اما با دوام بیشتر را تولید می‌کند. تخمین زده می‌شود در این مرحله تقریباً 10 کالری در دقیقه انرژی ایجاد می‌شود.

مکمل ATP به شما کمک می‌کند تا شکاف‌های تولید انرژی در این مراحل را جبران کنید.

فروشگاه آنلاین ترندان

شما می‌توانید مکمل ATP را از طریق فروشگاه آنلاین مکمل های ترندان با قیمتی مناسب خریداری نمایید. محصولاتی که در فروشگاه آنلاین ما به فروش می‌رسند دارای مجوزهای لازم برای ورود و عرضه محصولات مکمل ورزشی هستند.

همچنین امکان مشاوره آنلاین با کارشناسان ترندان از طریق چت آنلاین ، واتس آپ ، تلگرام و اینستاگرام ترندان وجود دارد.

ما در مسیر حرفه‌ای شدن در کنار شما هستیم.

 

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.