محصول ارگانیک سفت می شه، ولی خراب نمی شه

حقیقت‌هایی درباره پروتئین وی که شرکت‌ها نمی‌خواهند شما بدانید!

مصرف همزمان پروتئین وی و bcaa

مصرف همزمان پروتئین وی و bcaa

Table of Contents

در این مقاله، به بررسی مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA خواهیم پرداخت.

شاید در مقالات متعددی در خصوص اهمیت مواد غذایی و مکمل های غذایی، مطالبی خوانده باشید. یکی از مسائل بسیار مهم در خصوص سلامتی بدن انسان، مصرف انواع مواد غذایی است که می تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

این مورد به خصوص برای افرادی که ورزشکار هستند و ورزش های مختلفی را انجام می دهند، اهمیت بیشتری پیدا می کند. زیرا چنین افرادی به دلیل انجام فعالیت های ورزشی، نیازمند دریافت مواد معدنی و ویتامین ها و دیگر مواد مغذی خواهند بود.

اینفوگرافیک مصرف همزمان پروتئین وی و bcaa

اینفوگرافیک مصرف همزمان پروتئین وی و bcaa
اینفوگرافیک مصرف همزمان پروتئین وی و bcaa

علاوه بر مسئله مواد غذایی، بایستی به مسئله مکمل های ورزشی و غذایی هم توجه کرد. زیرا برخی از مواد مغذی مورد نیاز بدن، در مواد غذایی یافت نمی شود و یا مقدار آن بسیار اندک است. به همین دلیل، ورزشکاران بایستی از مکمل های مناسبی بر اساس تمرین خود و برنامه غذایی استفاده کنند.

پیشنهاد می کنیم از پست بهترین مکمل برای حجم خشک دیدن کنید.

از جمله مکمل های بسیار مهم و کلیدی برای ورزشکاران، مکمل پروتئین وی و BCAA است

از جمله مکمل های بسیار مهم و کلیدی برای ورزشکاران، مکمل پروتئین وی و BCAA است. این دو مکمل جزو مهمترین مکمل های ورزشی محسوب می شود. پروتئین وی یک منبع غنی از پروتئین محسوب می شود که برای عضلات و تناسب اندام بسیار مهم است.

مکمل BCAA جزو مکمل های بسیار اساسی در زمینه تامین اسیدآمینه های ضروری بدن و حتی پروتئین ها محسوب می شود. بسیاری از افراد در فکر این موضوع هستند که چگونه می توانند این مکمل ها را مصرف کنند و حتی می توان چنین مکمل هایی را به صورت همزمان مصرف کرد یا خیر.

ویدئو مصرف همزمان پروتئین وی و bcaa

به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم به صورت کامل به بررسی مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA بپردازیم.

همچنین در خصوص خواص پروتئین وی و مکمل BCAA توضیحاتی را عنوان می کنیم که می تواند مهم باشد. در این مقاله در خصوص یکی از بهترین برندهای تولید کننده مکمل های ورزشی یعنی محصولات برند ATP توضیح خواهیم داد که این برند تحت نمایندگی شرکت ترندان اسپرت در کشور ما فعالیت می کند. بنابراین اگر به دنبال یافتن سوالات خود در خصوص مکمل پروتئین وی و مکمل BCAA هستید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

حتما از بهترین زمان مصرف bcaa مطلع باشید!

پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی چیست؟
پروتئین وی چیست؟

در ابتدا لازم است در خصوص مکمل پروتئین وی توضیحاتی را ارائه دهیم که می تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد. پروتئین وی، در واقع نوعی پروتئین است که از آب پنیر به دست می آید. زمانی که پنیر از طریق شیر ساخته می شود، چربی های موجود در آن به صورت منعقد شده قرار دارد که همان پروتئین وی محسوب می شود. صفحه پروتئین وی ایرانی یا خارجی را برای اطلاعات بیشتر، مشاهده کنید.

در واقع طی فرایندهایی، چربی های منعقد شده از آن جدا می شود. پروتئین وی یکی از مهمترین و اصلی ترین مکمل های ورزشی است که مورد استفاده بسیاری از ورزشکاران به خصوص ورزشکاران بدنساز قرار می گیرد و می تواند باعث افزایش حجم عضلات و تناسب اندام شود.

پروتئین وی می تواند خواص زیادی در زمینه چربی سوزی هم داشته باشد. از آنجایی که پروتئین وی خالص و بدون مزه است، برای طعم دار کردن آن از ترکیبات طعم دهنده مختلفی مانند کاکائو و وانیل و موز و … استفاده می شود که از نظر طعم و مزه بسیار دلچسب باشد. حال در ادامه مقاله مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA توضیحی کوتاه در خصوص مکمل BCAA خواهیم داد.

آمینواسیدهای شاخه دار یا همان BCAA چیست؟

آمینواسیدهای شاخه دار یا همان BCAA چیست؟
آمینواسیدهای شاخه دار یا همان BCAA چیست؟

یکی از بهترین مکمل های ورزشی و غذایی که می تواند برای ورزشکاران و حتی افراد عادی بسیار پرفایده باشد، مکمل BCAA است. این مکمل دارای اسیدآمینه های ضروری لوسین، ایزولوسین و والین است.

در واقع BCAA تشکیل شده از همین اسیدآمینه هایی است که به عنوان اسیدآمینه های شاخه دار شناخته می شود. ترکیب این سه نوع ماده برای بدن بسیار ضروری بوده و حدود یک سوم از بافت های ماهیچه ای بدن انسان را تشکیل می دهد. پروتئین ها از اسیدآمینه ها تشکیل شده است. اغلب این اسیدآمینه ها می تواند از طریق مواد غذایی وارد بدن انسان شود.

اما به تنهایی کافی نخواهد بود. به همین دلیل استفاده از مکمل BCAA می تواند به عنوان یک گزینه عالی برای تامین این سه ماده مهم برای بدن باشد. از آنجایی که پروتئین ها نقش مهمی در بافت های عضلانی و رشد عضلات برای ورزشکاران دارد، مصرف پروتئین و اسیدآمینه های ضروری مرتبط با پروتئین می تواند کمک کننده در زمینه تشکیل پروتئین ها در عضلات داشته باشد و همچنین می تواند از تخریب بافت ها و دیگر مشکلات عضلانی هم جلوگیری کند. (صفحه بهترین مکمل برای جلوگیری از ریزش عضلات را مشاهده کنید.)

یکی از بهترین برندهای تولید کننده مکمل های ورزشی از جمله مکمل BCAA محصولات برند ATP است که شرکت ترندان اسپرت به عنوان نمایندگی رسمی این محصولات در کشور ما فعالیت دارد و شما می توانید برای تهیه هر یک از محصولات ATP به وبسایت شرکت ترندان اسپرت مراجعه نمایید.

حال در ادامه مقاله، به بررسی مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA خواهیم پرداخت.

آیا مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA امکانپذیر است؟

آیا مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA امکانپذیر است؟
آیا مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA امکانپذیر است؟

یکی از دغدغه های بسیار مهم ورزشکاران این است که مصرف همزمان دو مکمل از جمله پروتئین وی و مکمل BCAA می تواند مجاز باشد و مشکلی به وجود نخواهد آورد؟

در پاسخ به این سوال هم می توان گفت که هم می توان مصرف کرد و هم عکس این قضیه رخ می دهد. در واقع این مسئله مصرف همزمان، بستگی به عوامل مختلفی از جمله برنامه تمرینی ورزشکاران خواهد داشت.

اگر بدن فرد به اندازه توانسته باشد مکمل مورد نیاز خود را دریافت کند، دیگر نیازی به مصرف دیگر مکمل نخواهد بود. مکمل پروتئین وی از جمله مکمل هایی است که می توان به صورت روزانه اقدام به مصرف آن نمود. اما برخی از افراد تمایل دارند که سرعت رشد عضلات خود را افزایش دهند.

در این صورت می توانند در کنار مکمل پروتئین وی از مکمل BCAA هم استفاده کنند. بنابراین مکمل BCAA نیازی به مصرف روزانه نیست و تنها زمانی می توانید روزانه مصرف کنید که قصد داشته باشید رشد عضلات خود را تسریع کنید. در واقع مکمل BCAA برای دوره های کات، حجم و حتی کاهش وزن مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نحوه مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA چگونه است؟

نحوه مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA چگونه است؟
نحوه مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA چگونه است؟

همان طور که در مبحث قبلی به صورت جامع به آن اشاره شد، برای مصرف همزمان دو مکمل وی و BCAA باید نکاتی را مد نظر قرار دارد. در ابتدا توصیه می شود که مکمل BCAA که حاوی اسیدآمینه های شاخه دار است را به جای پروتئین وی مصرف کنید و زمان آن، قبل از شروع تمرین باشد.

دلیل این امر این است که اسیدآمینه های موجود در BCAA می تواند فرایند جذب پروتئین را در خون افزایش دهد و در نتیجه سریعتر می توان به جذب پروتئین در بدن رسید.

از طرفی دیگر وجود موادی مانند لوسین و والین و ایزولوسین جزو موارد ضروری بدن محسوب می شود که می تواند تشکیل دهنده قدرت عضلانی و بافت های ماهیچه ها در زمان تمرین باشد و راندمان تمرین را افزایش خواهد داد.

نکته بسیار مهم این است که مکمل BCAA کارکرد خود را دارد و هیچ وقت نمی تواند جایگزین پروتئین وی شود

نکته بسیار مهم این است که مکمل BCAA کارکرد خود را دارد و هیچ وقت نمی تواند جایگزین پروتئین وی شود. زیرا پروتئین وی باعث افزایش حجم حداکثری عضلات خواهد شد و مکمل BCAA در کنار افزایش حجم عضلات که البته به مقدار کمتری است، نقش جذب پروتئین وی را در بدن ایفا می کند.

بنابراین مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA باعث می شود که تمامی اسیدآمینه های ضروری بدن تامین شود و از طرفی با مصرف پروتئین، میزان جذب آن در بدن بسیار افزایش خواهد یافت و از طرفی دیگر می تواند باعث رشد بهتر عضلات شود. بنابراین نباید از کارکرد هر کدام از مکمل ها غافل شویم و هر کدام باید خواص خود و مزیت خود را برای بدن داشته باشد.

پروتئین وی را بایستی بعد از اتمام تمرین مصرف نمود. مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA زمانی می تواند درست باشد که هر کدام از آنها باید در جای خود و در زمان خود مصرف شود. همچنین میزان دوز مصرف مکمل BCAA باید متناسب با پروتئین وی باشد که در این مواقع، متخصص تغذیه می تواند توصیه های لازم را ارائه دهد. بهتر است در زمان تهیه مکمل پروتئین وی، از نوع ایزوله آن استفاده شود تا از تجزیه شدن عضلات در حین تمرین و بعد از تمرین جلوگیری شود.

نکته مهم در خصوص مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA

این که گفته می شود مصرف همزمان دو مکمل پروتئین وی و BCAA هیچ گونه مشکلی ایجاد نمی کند، بدین معنا نخواهد بود که این مکمل را باید به صورت ترکیب شده و همزمان مصرف کرد.

زیرا این مسئله می تواند مشکلات و عوارضی را برای بدن ایجاد کند. در واقع وقفه زمانی و فاصله زمانی مشخص است که می تواند مصرف این دو مکمل را در کنار هم میسر نموده و باعث ایجاد مزیت های مختلف برای بدن می شود.

بنابراین به هیچ وجه نباید دو مکمل با هم ترکیب شوند زیرا می تواند باعث بروز مشکلات و عوارضی برای بدن شود و منظور از مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA این است که در بازه زمانی مشخصی مصرف شود تا هر کدام بتوانند تاثیرات خاص خود را برای بدن بگذارند.

حال در ادامه مقاله، به بررسی دو نمونه بهترین محصولات برند ATP  خواهیم پرداخت که مرتبط با موضوع اصلی مقاله است. شرکت ترندان اسپرت، تنها نماینده رسمی این برند معتبر در ایران است.

مکمل BCAA برند ATP

مکمل BCAA برند ATP
مکمل BCAA برند ATP

یکی از بهترین و خالص ترین نوع مکمل BCAA مربوط به برند ATP است که شرکت ترندان اسپرت تنها نماینده رسمی محصولات این برند در کشور است. این برند یک محصول استرالیایی است و با خلوص بالا و با فرایندهای خاصی نیز تولید شده است.

مکمل BCAA برند ATP دارای اسیدآمینه های شاخه دار به خصوص لوسین است که می تواند نقش بسیار مهمی در افزایش حجم عضلات و عضله سازی داشته باشد.

از آنجایی که این مکمل ورزشی جزو مکمل های محبوب در میان ورزشکاران محسوب می شود، در اغلب برنامه های غذایی ورزشکاران می توانید این مکمل را مشاهده کنید.

زیرا مهمترین ویژگی این مکمل از برند ATP افزایش حجم عضله و سرعت عضله سازی است. نسبت 2:1:1 که در این محصول استفاده شده، تاثیرگذارترین نسبتی است که برای این محصول در مقالات تایید شده است. در این مکمل نسبت 2:1:1 نیز به درستی رعایت شده است تا بتوان اقدام به مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA نمود.

از جمله وِیژگی های مکمل BCAA برند ATP عبارتند از:

 • کمک به افزایش حجم عضلات به صورت خشک
 • کمک به سوخت رسانی مناسب برای عضلات
 • افزایش کیفیت عضلات
 • کمک به افزایش فرایند چربی سوزی
 • تنظیم متابولیسم گلوکز
 • در دو وزن 250 و 500 گرمی موجود است.

نحوه مصرف:

در صورتی که قصد دارید به همراه پروتئین وی اقدام به استفاده از مکمل BCAA کنید، بهتر است به مقدار 5 گرم قبل از تمرین مصرف کنید تا بتوانید از تاثیرات آن بهره مند شوید. البته با توجه به برنامه ورزشکار، می توان حین یا بعد از تمرین نیز استفاده نمود.

مکمل Noway برند ATP

مکمل Noway برند ATP
مکمل Noway برند ATP

یکی از بهترین مکمل های عضله ساز که می تواند جایگزین مناسبی برای پروتئین وی باشد، مکمل Noway محصول شرکت ATP است. این محصول دارای کلاژن است. کلاژن ها به عنوان زیرساخت اصلی عضلات بدن به حساب می آید.

کاهش کلاژن ها در بدن و عضلات می تواند باعث کاهش کیفیت عضلات بدن شود. از طرفی کلاژن ها در غذاهای مصرفی بسیار کم است و نمی توان از مواد غذایی مختلف، به مقدار کافی کلاژن دریافت کرد. با توجه به این که این محصول غیر لبنی است و عوارض گوارشی ندارد و توانایی بیشتری برای رشد عضلات دارد، می تواند جایگزین مناسبی برای پروتئین وی باشد.

به همین دلیل استفاده از این مکمل ورزشی می تواند گزینه عالی برای افراد بدنساز باشد و می توان به صورت همزمان و طبق برنامه ای که در این مقاله گفته شد، از BCAA برند ATP هم استفاده کرد. برای تهیه کلیه محصولات این برند معتبر در ایران، به شرکت ترندان اسپرت به عنوان تنها نماینده انحصاری مراجعه نمایید.

از جمله ویژگی های مکمل Noway عبارتند از:

 • افزایش قدرت عضله
 • افزایش توان و استقامت عضلات
 • کمک به رشد عضلانی بیشتر
 • جلوگیری از تخریب عضلات
 • موثر در سلامت پوست، مو و ناخن
 • موثر در ریکاوری سریع تر عضلات
 • افزایش انعطاف پذیری
 • در 11 طعم مختلف عرضه می شود.

نحوه مصرف:

با توجه به برنامه تمرینی خود و در صورت استفاده همزمان از مکمل BCAA می توانید به صورت روزانه، 15 گرم مکمل Noway را قبل از تمرین یا صبح به صورت ناشتا به تنهایی مصرف کنید. با این حال تجویز متخصص تغذیه، بسیار مهم است.

حال در ادامه مقاله مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA به بررسی مزیت های مصرف پروتئین وی و BCAA می پردازیم.

مزایای مصرف پروتئین وی

مزایای مصرف پروتئین وی
مزایای مصرف پروتئین وی

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، پروتئین وی به عنوان یکی از بهترین مکمل های ورزشی و غذایی نیز محسوب می شود. به صورت کلی، پروتئین ها از اسیدآمینه های مختلفی تشکیل شده است.

مقدار کمی از این اسیدآمینه ها توسط مواد غذایی و مکمل ها دریافت می شود و مکمل های ورزشی نقش مهمی در این زمینه دارند. پروتئین وی جزو بهترین موارد در این خصوص محسوب می شود که می تواند نیازهای ضروری عضلات را تامین کند. بسیاری از ورزشکاران از مکمل پروتئین وی برای رشد عضلات، چربی سوزی و تناسب اندام استفاده می کنند.

علاوه بر این، پروتئین وی می تواند باعث افزایش سلامتی بدن شود و همچنین موثر در کنترل اشتها خواهد شد. افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند و قصد محدود کردن کالری دارند، می توانند از پروتئین وی در کنار رژیم غذایی و ورزش خود استفاده کنند.

زیرا پروتئین وی باعث می شود که فرد میل کمتری به مصرف غذا داشته باشد و از پرخوری جلوگیری خواهد کرد. پروتئین ها ماهیت دیر هضمی دارند و از آنجایی که بسیاری از افراد برای عضله سازی بیشتر اقدام به مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA می کنند، این پروتئین ها سریعا جذب خون و عضلات می شود و از بروز چربی در بدن جلوگیری خواهد کرد.

عوارض پروتئین وی

عوارض پروتئین وی
عوارض پروتئین وی

پروتئین وی یکی از مکمل های ورزشی بدون عارضه است و مصرف به اندازه و طبق برنامه آن، هیچ گونه عارضه و مشکلی را ایجاد نمی کند. اما اگر اقدام به مصرف بیش از اندازه آن شود، می تواند مشکلات و عوارضی را برای فرد ایجاد کند. همچنین برخی از افرادی که دارای مشکلات و بیماری های خاصی هستند، نباید از مکمل های ورزشی از جمله پروتئین وی استفاده کنند.

به عنوان مثال افرادی که دارای مشکلات گوارشی هستند، بایستی طبق نظر متخصص گوارش اقدام به مصرف کنند و یا از مصرف آن خودداری کنند. همچنین مصرف بیش از حد پروتئین وی می تواند مشکلاتی مانند اسهال، استفراغ، سردرد شدید و … ایجاد کند. بنابراین مصرف به اندازه پروتئین وی و همچنین مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA طبق نظر متخصص تغذیه، نمی تواند مشکلی ایجاد کند.

مزیت های مصرف مکمل BCAA

مزیت های مصرف مکمل BCAA
مزیت های مصرف مکمل BCAA

مصرف مکمل BCAA می تواند فواید زیادی را برای بدن داشته باشد. از مهمترین فواید آن می توان به جلوگیری از تخریب عضلات اشاره کرد. در واقع وجود اسیدآمینه های ضروری در این مکمل می تواند باعث جلوگیری از تخریب عضلات در حین تمرین و بعد از تمرین شود و علاوه بر این، می تواند باعث رشد عضلات و کیفیت عضلات شود.

اکسیژن رسانی به رگ ها از دیگر فواید مهم مکمل BCAA است. در نتیجه می تواند باعث افزایش انرژی در حین تمرین شود و در کیفیت تمرینات ورزشی نیز موثر است.

تحقیقات دیگری نیز در خصوص مزیت های BCAA انجام شده است که از آن جمله می توان به موثر بودن آن در ترشح هورمون ها اشاره کرد. در واقع اسیدآمینه های موجود در این مکمل می تواند تاثیر زیادی در روند ترشح هورمون ها از جمله هورمون تستوسترون داشته باشد که نقش مهمی در عضله سازی و رشد بدن دارد.

این مسئله به خصوص در زمان تمرین و بعد از تمرین و در هنگام استراحت، بیشتر حائز اهمیت خواهد بود. زیرا بعد از تمرین، میزان ترشح تستوسترون به بالاترین حد خواهد رسید و همین مسئله می تواند باعث رشد عضلات شود. مکمل BCAA می تواند به عنوان یک محرک در این زمینه محسوب شود و باعث رشد حداکثری عضلات شود.

حال اگر فردی اقدام به مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA کند، بیشترین مزیت را می تواند از آن دریافت کند. یکی از بهترین برندهای تولید کننده انواع مکمل های ورزشی، برند ATP است که شرکت ترندان اسپرت به عنوان نمایندگی رسمی این برند در کشور ما فعالیت دارد و شما می توانید با مراجعه به وبسایت شرکت ترندان اسپرت، اقدام به خرید مکمل های ورزشی برند ATP از جمله مکمل BCAA و مکمل کلاژن ساز Noway نمایید.

عوارض جانبی مکمل BCAA

عوارض جانبی مکمل BCAA
عوارض جانبی مکمل BCAA

همچون مکمل پروتئین وی و یا هر مکملی دیگر، مصرف بیش از اندازه BCAA می تواند مشکلات و عوارضی را ایجاد کند. با این که این مکمل در صورت مصرف درست و به اندازه، هیچ گونه خللی برای بدن ایجاد نمی کند، اما مصرف بی رویه و بدون اصول آن می تواند مضراتی برای بدن داشته باشد.

از جمله این عارضه ها می توان به احساس خستگی بیش از حد اشاره کرد که می تواند ناشی از مصرف طولانی مدت و بی رویه BCAA باشد. از طرفی مصرف زیاد این مکمل می تواند باعث افزایش سطح آمونیاک پلاسمای بدن شود و در نتیجه در فرایند متابولیکی مغز، تاثیرات بسیار منفی خواهد گذاشت.

بنابراین لازم است در صورت مصرف هر گونه مکمل های ورزشی از جمله BCAA و همچنین مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA حتما با متخصص تغذیه مشورت های لازم را انجام دهید و با توجه به شرایط بدنی خود و نوع برنامه تمرینی خود، اقدام به مصرف هر یک از این مکمل ها نمایید.

آیا حین تمرین، مصرف پروتئین وی بهتر است یا مکمل BCAA؟

آیا حین تمرین، مصرف پروتئین وی بهتر است یا مکمل BCAA؟
آیا حین تمرین، مصرف پروتئین وی بهتر است یا مکمل BCAA؟

یکی از موارد مهمی که بسیاری از ورزشکاران باید به آن توجه کنند، این است که آیا در حین تمرین می توان مکمل مصرف کرد و در صورت مصرف کردن، آیا می توان پروتئین وی مصرف کرد یا هر مکمل دیگری.

یکی از موارد مهم در خصوص مکمل BCAA این است که این مکمل می تواند در حین تمرین مورد استفاده قرار گیرد. زیرا هضم آن راحت بوده و سرعت جذب بسیار بالایی دارد. به همین دلیل می تواند بازدهی تمرین را افزایش دهد. همچنین در حین تمرین می توان یک نوشیدنی ایزوتونیک مصرف کرد.

مکمل BCAA تشکیل شده از سه اسیدآمینه ضروری است که لوسین و ایزولوسین و والین نام دارد. از بین این سه اسیدآمینه موجود در BCAA اسیدآمینه لوسین نیز بیشترین تاثیر ممکن را بر رشد عضلات و ترمیم آن دارد.

این مسئله می توان مزیت محسوب شود و زمانی که اقدام به مصرف BCAA می کنید، می توانید از خواص لوسین نیز برخوردار شوید. بنابراین می توان در حین تمرین، اقدام به مصرف BCAA نمود. اما برای تاثیر بیشتر می توان بعد از فرایند تمرین، اقدام به مصرف پروتئین نمود تا اسیدآمینه های بیشتری وارد بدن شود و همچنین فرایند رشد عضلات را تسریع ببخشد.

حال برای درک بهتر این موضوع، در ادامه مقاله مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA قصد داریم برخی از موارد مهم در خصوص این مبحث را مورد بررسی قرار دهیم:

 • درک نقش لوسین در بدن

تحقیقات متعددی روی خواص اسیدآمینه لوسین انجام شده است که این تحقیقات، نتایجی را ارائه داده است. بر اساس آزمایشات مختلف و بررسی های صورت گرفته، محققان به این نتیجه رسیده اند که بعد از افزایش میزان لوسین در جریان خون، فرایند رشد عضلات نیز متوقف شده است و یا تاثیر کمی در این زمینه داشته باشد. بنابراین باید موارد دیگری نیز وجود داشته باشد که فرایند جذب پروتئین در عضلات را افزایش دهد و تنها لوسین در این زمینه کارساز نخواهد بود.

اگر چه که بررسی ها نشان داده است که لوسین می تواند در فرایند رشد عضلات و تقویت آن اثر داشته باشد، اما فرایند سنتز پروتئین در بدن و عضلات، نیازمند به انرژی بیشتر است.

به عبارت دیگر، اگر فردی در ابتدای کار خود باشد و اقدام به عضله سازی کند، اسیدآمینه لوسین در BCAA می تواند نقش بسیار عالی در رشد عضلات داشته باشد.

اما به مرور زمان و با گذشت مدت ها از تمرین و افزایش شدت تمرینات ورزشی، لوسین مانند اوایل کار، نمی تواند باعث رشد بیشتر عضلات شود و از جایی دیگر نیز توقف خواهد شد. بنابراین در کنار مصرف BCAA در حین تمرین برای افزایش رشد عضلات و سنتز پروتئین ها باید به سراغ عوامل دیگری هم رفت که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

 • انتخاب یک پروتئین وی بهتر

در مبحث اصلی مقاله یعنی مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA گفته شد که در طی زمان بندی های مختلفی می توان به صورت همزمان و در یک زمانی مشخص، اقدام به مصرف پروتئین وی و BCAA نمود.

در خصوص مسئله حین تمرین نیز، تحقیقات متعددی نشان داده است که مصرف پروتئین های با کیفیت و یا مکمل هایی که زمینه سازی رشد عضلات را فراهم می کند، می تواند موثر در افزایش عملکرد ورزشکار در حین تمرین و همچنین افزایش سنتز پروتئین در عضلات شود.

به عنوان مثال، مکمل پروتئین وی می تواند به عنوان یک گزینه عالی محسوب شود، اما به دلیل دیر هضم بودن آن، بهتر است بعد از تمرین مصرف شود و صرفا از BCAA در حین تمرین استفاده گردد. از طرفی مکمل کلاژن ساز Noway برند ATP نیز می تواند به عنوان یک گزینه عالی در کنار BCAA محسوب شود تا بتواند اثربخشی بیشتری در کنار لوسین داشته باشد.

در کنار این مسائل، برخی از پزشکان متخصص حوزه غذایی نیز تحقیقاتی در خصوص ترکیبات موجود در پروتئین وی انجام داده اند و نقش آن را در تحریک سنتز پروتئین ها مورد بررسی قرار دادند.

این تحقیقات نشان داده است که ماده ای به نام وزیکول، نوعی ذرات نانو هستند که در خون، بزاق و یا هر مایع موجود در بدن وجود دارد. نقش این ذرات نانو، حمل پروتئین ها و دیگر ترکیبات به سراسر بدن است. این ترکیب و ذرات، نقش موثری بر سنتز پروتئین ها داشته است.

محققان در این زمینه بر این باور هستند که یک فرد زمانی که پروتئین وی را مصرف می کند، به واسطه مصرف لوسین از BCAA می تواند میزان سنتز پروتئین خود را تا حد زیادی افزایش دهد. بنابراین انتخاب نوع مکمل پروتئینی و ترکیب شدن آن با لوسین در داخل بدن، نقش موثری در عملکرد ورزشکار و رشد عضلات خواهد گذاشت.

 • اولویت، تامین پروتئین است

در مسئله مصرف مکمل ها، حال چه قبل از تمرین و چه حین و بعد از تمرین، بایستی به یک مسئله مهم توجه کنید و آن هم اولویت بندی است. اولویت کار باید تامین پروتئین بدن باشد. ما در موارد قبلی گفتیم که این مکمل می تواند یک مکمل مناسب در قبل از تمرین و حین تمرین باشد و در کنار آن در طی بازه زمانی مناسب می توان اقدام به مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA نمود. مکمل BCAA به دلیل وجود اسیدآمینه های شاخه دار، یک منبع تامین پروتئینی در بدن است که در کنار پروتئین وی و یا مکمل های کلاژن ساز می تواند باعث رشد حداکثری عضلات باشد. تمامی این امور به این دلیل است که بدن به وسیله پروتئین ها تامین شود و فرد به هدف خود یعنی رشد عضلات و تناسب اندام دست پیدا کند.

 • استفاده از نوشیدنی های ایزوتونیک می تواند گزینه مناسبی در حین تمرین باشد

یکی از مواردی که می توان در حین تمرین از آن استفاده کرد، نوشیدنی های ایزوتونیک است. بدن ما در حین تمرین نیاز به آب فراوان دارد تا از لاکتیک شدن جلوگیری گردد. بنابراین بهتر است در حین تمرین، آب زیادی استفاده کنید. در کنار آن استفاده از نوشیدنی های ایزوتونیک بدون قند نیز می تواند باعث رساندن مواد مغذی و انرژی زا به بدن شود.

موارد بالا از جمله مهمترین موارد در خصوص مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA است و همچنین در خصوص مصرف مکمل در حین تمرین هم توضیحاتی گفته شد. یکی از بهترین برندهای تولید کننده انواع مکمل های ورزشی، برند ATP است که شرکت ترندان اسپرت به عنوان نمایندگی رسمی این برند در ایران فعالیت دارد و شما می توانید با مراجعه به وبسایت شرکت ترندان اسپرت، اقدام به خرید مکمل های ورزشی برند ATP از جمله مکمل BCAA و مکمل کلاژن ساز Noway نمایید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله، به بررسی دو نمونه از بهترین مکمل های ورزشی یعنی مکمل پروتئین وی و BCAA پرداختیم. در خصوص مصرف همزمان پروتئین وی و BCAA توضیحات کاملی ارائه شد و متوجه شدیم که مصرف این دو مکمل در کنار هم و در بازه زمانی مشخص در یک روز، نه تنها مشکلی ایجاد نمی کند، بلکه می تواند مزیت های زیادی را برای بدن داشته باشد که مهمترین آن، رشد حداکثری عضلات و رسیدن به یک اندام مناسب است.

ورزشکارانی که اقدام به مصرف هر گونه مکمل ورزشی از جمله پروتئین وی و BCAA می کنند، بایستی با توجه به هدف تمرین و برنامه تمرینی خود، بهترین تصمیم را اتخاذ کنند و حتما با متخصص تغذیه، مشورت های لازم را انجام دهند و سپس اقدام به مصرف انواع مکمل ها کنند.

ما در این مقاله، به بررسی دو محصولی پرداختیم که از بهترین برندهای تولید کننده مکمل های ورزشی محسوب می شود و آن هم مکمل BCAA و مکمل Noway از برند معتبر ATP است. شما می توانید برای تهیه محصولات این برند، به وبسایت شرکت ترندان اسپرت که نمایندگی رسمی این برند در ایران است مراجعه کنید و اقدام به خریداری این محصولات نمایید.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.