محصول ارگانیک سفت می شه، ولی خراب نمی شه

حقیقت‌هایی درباره پروتئین وی که شرکت‌ها نمی‌خواهند شما بدانید!

مکمل بدنسازی جینسینگ

مکمل بدنسازی جینسینگ

Table of Contents

موضوع این مقاله در رابطه با مکمل بدنسازی جینسینگ می باشد.

جینسینگ از جمله کهن ترین و شناخته شده ترین داروهای گیاهی در سراسر دنیاست.

به گواه عده ای حنسینگ، جزو بهترین مکمل های بدنسازی است.

جینسینگ در بیشتر داروهایی که مدعی و عامل پیشگیری کننده از پروسه پیر شدن و یا بالا بردن تمایل جنسی در جنس مذکر است، یافت می شود.

ویدئو مکمل بدنسازی جینسینگ

عجیب به نظر نمی آید؛ چرا که جینسینگ در زمره داروهای گیاهی بسیار پرطرفدار قرار دارد و سالیان زیادی است که برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه مقاله، در رابطه با فواید مکمل بدنسازی جینسینگ، شیوه مصرف و موارد مربوط به جنسینگ، بیشتر سخن خواهیم گفت.

مکمل بدنسازی چیست و چطور انتخاب درستی داشته باشیم؟ در این مقاله به بررسی این موضوع میپردازیم.

اینفوگرافیک مکمل بدنسازی جینسینگ

اینفوگرافیک مکمل بدنسازی جینسینگ
اینفوگرافیک مکمل بدنسازی جینسینگ

پیشنهاد می کنیم از پست دمنوش برای پرکاری تیروئید دیدن کنید.

همچنین مطالعه مقالات بهترین مکمل برای افزایش وزن و مکمل بدنسازی سیترولین به شما توصیه می شود.

 

مکمل بدنسازی جینسینگ

مکمل بدنسازی جینسینگ
مکمل بدنسازی جینسینگ

مکمل بدنسازی جینسینگ از زمان های قدیم به عنوان مکمل گیاهی در بین مردم به خصوص قشر ورزشکار، دوستداران زیادی داشته است. مکمل بدنسازی جینسینگ جزو مکمل هایی می باشد که موارد مصرف گوناگونی دارد و براساس آمار به دست آمده، استفاده از این مکمل برای ورزش و تمرینات بدنسازی سودمند است.

جینسینگ در بدنسازی

جینسینگ در بدنسازی
جینسینگ در بدنسازی

مکمل بدنسازی جینسینگ، نوعی مکمل گیاهی است که احتمال زیاد به گوش بسیاری از مردم آشناست که یک تقویت کننده و تحریک کننده و مشوق تقویتی برای نیروی جنسی است.

افزون بر این موارد، عامل تقویت کننده برای دستگاه قلبی عروقی، ایمنی و عصبی نیز به شمار می آید و نیز با بالا بردن کارکرد غده های فوق کلیوی در حین انجام فعالیت های وزنه زنی، قدرت تحمل افراد را بالا می برد.

مصرف مکمل بدنسازی جینسینگ برای قوی سازی قابلیت های بدنی و ذهنی افراد در مقابل خستگی و ناتوانی، از سوی سازمان بهداشت جهانی مورد تایید قرار گرفته است.

جینسینگ چیست؟

جینسینگ چیست؟
جینسینگ چیست؟

از سالیان دور تا به امروز، در طب سنتی در چین، برای معالجه بیشتر امراض و بیماری ها از جینسینگ آسیایی استفاده می شود. به همین دلیل، جینسینگ عنوان «پادشاه گیاهان دارویی» را مختص خود کرده است.

چنانچه به عطاری ها، داروخانه ها و به مغازه هایی که در حوزه فروش مکمل های  ورزشی فعال هستند، مراجعه کنید، اقسام متنوعی از مکمل بدنسازی جینسینگ قابل دسترس خواهد بود.

ولی پرسشی که پیش می آید این است که آیا گونه های متنوع جینسینگ، تاثیرگذاری مثبتی دارند یا خیر؟ اعتقاد کارشناسان این می باشد که منحصرا دو گونه جینسینگ آسیایی(Panax) و آمریکایی(Panax quinquefolius) دارای تاثیرگذاری مطلوبی می باشند.

جینسینگ آسیایی با اسم Panax قابل شناسایی می باشد. Panax کلمه ای یونانی است که به مفهوم «درمان همه چیز» است. Pan یعنی«همه چیز» و axos یعنی «درمان». از سوی دیگر، جینسینگ به مفهوم «ذات انسان» نیز می باشد. شاید به این دلیل که ریشه های گیاه، تشابهاتی به بدن انسان دارند.

به احتمال زیاد واژه هایی مانند جینسینگ برزیلی و هندی را شنیده باشید. این داروهای گیاهی در حقیقت جینسینگ نیستند و فقط به دلیل داشتن تاثیرات شبیه به جینسینگ، عنوان  جینسینگ را به خود اختصاص داده اند.

انواع دیگر جینسینگ

انواع دیگر جینسینگ
انواع دیگر جینسینگ

علاوه بر جینسینگ آسیایی و جینسینگ آمریکایی، در زیر به انواع دیگری از این گیاه اشاره شده است:

جینسینگ ژاپنی:

گونه ژاپنی گیاه جینسینگ فوایدی کمتر داشته و از نظر ظاهری کوتاهتر می باشد و در کشور ژاپن یافت می شود.

سودو جینسینگ:

این گونه با نام جینسینگ کاذب نیز شناخته می شود و عموما برای منعقد کردن خون و التیام درد کاربرد دارد و ویژگی های متمایزی با گونه چینی دارد.

جینسینگ سیبری:

این نوع جینسینگ از ریشه های خشکیده شده از خانواده (Araliaceae) می باشد ولی گونه ای جدا از نوع Panax است که از نظر فواید دارویی و کیفیت، در سطح پایین تری قرار دارد و با قیمت مناسب عرضه می شود.

نا گفته نماند نوعی دیگر از جینسینگ به نام جینسینگ هیمالیائی نیز وجود دارد که برای رفع سوء هاضمه مورد استفاده قرار می گیرد و نوعی دیگر که دارف جینسینگ نام دارد و سرخ پوست ها از آن برای رفع سردرد و سرفه استفاده می کنند.

جینسینگ خودرو:

این گونه چون در طبیعت رشد کرده، جینسینگ خودرو نام گرفته است که هم اکنون به خاطر محبوبیتی که بین مردم دارد و مصارف زیاد، گونه ای کمیاب شده است. این گونه به آهستگی رشد می کند.

جینسینگ سفید:

پس از برداشت این گونه و پوست گیری آن و خشک کردن، جینسینگ سفید به دست می آید که تنها در حدود 12 درصد یا حتی کمتر یافت می شود.

جینسینگ قرمز:

پس از برداشت این نوع جینسینگ و پوستگیری آن، این نوع را بخارپز کرده و زیر نور خورشید خشک می کنند که سبب شکننده شدن آن می شود.

جینسینگ آسیایی در مقابل جینسینگ آمریکایی

جینسینگ آسیایی در مقابل جینسینگ آمریکایی
جینسینگ آسیایی در مقابل جینسینگ آمریکایی

تعاملات و بازتاب های تناقض آمیزی که در انواع جینسینگ آسیایی و آمریکایی نسبت به هم و نسبت به ماده شکل دهنده فعال آن ها در شکل های گوناگون این دو نوع جینسینگ موجود می باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

این ماده شکل دهنده فعال جینسینوزاید نام دارد و اقسام بی شمار جینسینوزاید که در ریشه جینسینگ آسیایی و آمریکایی وجود دارد، با نام های Rg1 و Rb1 قابل شناسایی می باشند.

ثابت شده است که مقدار بیشتر Rg1 در مقایسه با Rb1 در جینسینوزایدها که در انواع آسیایی به وفور یافت می شود، عامل محرک سیستم عصبی مرکزی می باشد. این دلیل بیانگر این است که چرا گونه آسیایی غالبا در فرآورده هایی که مرتبط با قوی سازی بدن و نیز محصولات انرژی زا هستند، به کار می رود.

بر خلاف گونه آسیایی، مقدار بیشتر Rb1 در مقایسه با Rg1 در گونه آمریکایی جینسینگ، بیانگر این می باشد که چرا این گونه عموما در تولید محصولاتی استفاده می شود که باعث تسریع و بهبودی دوره ریکاوری و تسکین دهنده اعصاب و ایجاد آرامش، کاهش قندخون و کاهش میزان استرس کاربرد دارد. جینسینگ آمریکایی غالبا به “سازگار کننده ژنی” موسوم است.

جینسینگ چه فوایدی برای بدن دارد؟

جینسینگ چه فوایدی برای بدن دارد؟
جینسینگ چه فوایدی برای بدن دارد؟

جینسینگ آسیایی غالبا با هدف ایجاد تحریک در بدن یا وادار کردن بدن برای انجام کاری مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که نوع آمریکایی آن با هدف ترمیم و بهبود ریکاوری و خواص تسکین دهنده و آرامش بخشی که دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

مغایرت هایی که جینسینگ آسیایی و جینسینگ آمریکایی با هم دارند، از سال های دور و دراز به وسیله متخصصین طب سنتی چینی مطرح شده و علم نیز آن را ثابت کرده است.

دیگر خواص جینسینگ

دیگر خواص جینسینگ
دیگر خواص جینسینگ

ضد التهاب قوی:

این گیاه حاوی مقدار بالایی آنتی اکسیدان طبیعی می باشد و خواص ضد التهابی دارد. آزمایشات بی شماری که روی ریشه پرخاصیت این گیاه انجام شده است، نشاندهنده این است که شیرابه آن حاوی موادی است که علاوه بر این که از به وجود آمدن التهاب جلوگیری می کند، باعث افزایش مقدار آنتی اکسیدان موجود در یاخته می شود. استفاده از آن برای درمان اگزما فوق العاده کارساز بوده و التهابات نشات گرفته از بیماری را سریعا برطرف می سازد.

بهبود عملکرد ذهنی:

جینسینگ سبب بهبود کارکرد ذهن مثل حافظه و رفتار می شود. مواد تشکیل دهنده موجود در ریشه جینسینگ، مانند Ginsenoside (جینسینوساید) و ویتامین K، افراد را در مقابل صدمات مغزی که ممکن است توسط رادیکال های آزاد صورت بگیرد، ایمن می سازد.

بر اساس تحقیقاتی که در ارتباط با همین موضوع روی 30 نفر روی داده است، افراد حضور یافته پس از گذشت 1 ماه استفاده از 200 میلی گرم از جینسینگ گونه آسیایی، کارکرد ذهنشان به صورت چشمگیری پیشرفت داشته است.

در برخی از تحقیقات به عمل آمده اثبات شده است که روند محاسبه ریاضیات تعداد کثیری از افراد پس از استفاده از جینسینگ، ترقی پیدا کرده و سبب ایجاد آرامش در هنگام فعالیت های ذهنی شده است.

بهبود نعوظ:

از خواص دیگر جینسینگ که بیشتر آقایان به دنبال آن هستند، معالجه زود انزالی و نعوظ می باشد. مواد تشکیل دهنده جینسینگ نقش بازدارنده در مقابل تهاجمات بیولوژیک به پیکره بدن در رگ های خونی را دارند و سبب می شوند موقع روابط جنسی، کارکرد خوبی داشته باشند. از سوی دیگر با بالا بردن روند تولید اسید نیتریک در عضله ها، سبب بالا رفتن گردش خون در دستگاه جنسی آقایان می شود.

بهبود توانایی شناختی:

جینسینگ مهارت های شناختی و عملکرد اعصاب را تحریک پذیر می کند که رسیدن به این مهارت ها در سنین بالا مشکل است. افزون بر این، آنتی اکسیدان ها از اجتماع پلاکت ها و رادیکال های آزاد در مغز ممانعت کرده و از مبتلا شدن به آلزایمر و انزوال عقل و دیگر مشکلات شناختی جلوگیری می کنند.

کاهش مسمومیت الکلی:

جینسینگ با بالا بردن مقدار آنزیمی که عمل گوارش و هضم الکل را تسریع می بخشد، یک عامل کاهنده برای درصد سمی بودن الکل در مغز به شمار می آید. افزون بر این، براساس مطالعاتی که در مرکز درمانی تدریس در دانشگاه داروهای سنتی چینی چنگدو صورت گرفت، معین شد که گیاه جینسینگ اثری قوی و مفید برای مسمومیت های ایجاد شده از مصرف الکل دارد.

کاهش استرس:

گونه آسیایی جینسینگ از طریق روش های گوناگون روی فعالیت های عصبی بدن اثر می گذارد، مانند بهتر شدن خلق و خو و بالا بردن انرژی. اثبات شده است که ماده سازگارگر موجود در ترکیبات این گیاه، باعث ایجاد تغییراتی در هورمون های بدن شده که در کنترل استرس و اضطراب های حاد تاثیر گذار می باشند.

مطالعاتی که توسط تیم جاناتان لی رِی (دانشگاه نورث آمبریا در انگلستان) که در حیطه ی فارماکولوژی روانی انسان(Human Psychopharmacology) انجام گرفته است، بیانگر این می باشد که گیاه جینسینگ کارکرد بهتر حافظه ی فعال در افراد جوان را در پی دارد.

کمک به درمان اختلال بیش فعالی:

براساس روزنامه فارماکولوژی روانی کودکان و نوجوانان، جینسینگ قرمز گونه کره ای به معالجه مشکلات کم توجهی و بی تمرکزی، بیش فعالی(ADHD) و قدرت فراگیری کودکان کمک رسانی می کند.

درمان زود انزالی:

با مصرف پماد روی دستگاه تناسلی که محتوی جینسینگ می باشد، 1 ساعت قبل از برقراری رابطه و شست و شوی آن پس از اتمام رابطه می توان از مشکل زود انزالی ممانعت کرد.

درمان دردهای قاعدگی:

براساس اِلزویر(Elsevier)، روزنامه مطالعاتی جینسینگ، ثابت شده است که این گیاه به بهتر شدن دردهای دوران قاعدگی کمک می کند. به طور معمول گیاه جینسینگ برای بانوانی که دچار دردهای قاعدگی زیادی می شوند، همانند دارویی التیام بخش عمل می کند.

این گیاه در ارتباط با اختلالات خلق و خو، گر گرفتگی، استرس، نشانه های افسردگی، عرق کردن حین خواب، خشکی واژن، تمایلات جنسی کم، کم خوابی، اضافه وزن، کم پشت شدن مو، زود رنج بودن و مشکلات و اختلالات دیگری که در افراد میانسال در رابطه با قاعدگی بروز می کنند، اثرپذیر است.

بهبود عملکرد ریه ها:

گیاه پر خاصیت جینسینگ در رابطه با بیماری های حاد انسداد ریه(COPD) که نوعی مشکل ریوی است و سبب ملتهب شدن جریان هوای فوقانی می شود، کمک کننده می باشد. انسداد ریه سبب گرفتگی، خارش در ناحیه بینی و بروز عطسه می شود.

مطالعاتی که در قسمت داروهای مربوط به تنفس اِلزوید صورت گرفت، بیان می کند که گیاه جینسینگ با ترکیب شدن با گیاهان دیگر، کارکرد ریه و بهبودی کامل بیمارانی که دچار COPD هستند را منجر می شود. همچنین این گیاه، قدرت تمیز کردن ریه از عفونت های ناشی از باکتری ها را دارا می باشد.

تقویت سیستم ایمنی در بدن:

بی تردید این گیاه پرخاصیت، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. با آزمایشاتی که در این رابطه روی افراد سرطانی پس از عمل انجام گرفت، 39 نفر از بیمارانی که طی دوره ریکاوری پس از جراحی (سرطان معده) با مصرف 2 ساله 400.5 میلی گرم جینسینگ، دوره درمان را می گذراندند؛ متوجه شدند که افراد بیمار پس از 2 سال، برگشت پذیری علائمشان کمتر شده و سیستم ایمنی ایشان به صورت قابل ملاحظه ای قوی شده است.

جلوگیری و مقابله در برابر سرطان:

گیاه جینسینگ در رویارویی و ستیز در مقابل بیماری سرطان و نیز پیشگیری از بروز انواع سرطان ها، کاربرد فراوانی دارد. خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی این گیاه، مناسب ترین سد محافظتی در مقابل انواع سرطان ها را ایجاد می کند.

چرخه یاخته ای به گونه ای است که باعث رشد یاخته ها می شود و روند تقسیم بندی را آغاز می کند. با استفاده مرتب از این گیاه می توان از تقسیم و رشد غیر معمول یاخته ها پیشگیری کرده و از مبتلا شدن به بیماری سرطان جلوگیری کرد.

افزایش انرژی و غلبه بر خستگی:

با استفاده از این گیاه، احساس ملالت و خسته بودن تا حدودی برطرف خواهد شد، طوری که طی روز پرانرژی خواهید بود.

پلی ساکاریدها و الیگوپپتیدها موادی هستند که در ریشه گیاه جینسینگ وجود دارند و عامل کاهنده استرس اکسیداتیو در بدن بوده  و سبب می شوند تا حس خسته بودن کمتر به سراغ فرد بیاید و روزی پرانرژی برای فرد رقم بخورد.

طی مطالعاتی که روی 364 نفر از افرادی که بیماری سرطان را شکست داده بودند انجام شد، مشخص شد که افراد پس از استفاده 2000 میلی گرم از ریشه این گیاه به مدت 2 ماه، حس ملالت و سستی کمی در مقایسه با گذشته داشتند.

کاهش وزن:

چنانچه با هدف کم کردن وزن و لاغر شدن اقدام به خریداری جینسینگ می کنید، توجه داشته باشید که گونه آسیایی و یا کره ای آن را تهیه کنید، چرا که گونه آسیایی و کره ای در روند سوخت و ساز کربوهیدرات ها مستقیما اثر گذاشته و افزون بر آن نسبت به خوردن، شما را بی میل و کم اشتها خواهد کرد.

چنانچه دچار بیماری خاصی نیستید، 5_6 قسمت از ریشه جینسینگ را در آب جوش قرار داده و چای درست کنید. پودر ریشه این گیاه را نیز می توان همراه سالاد و غذا استفاده کرد.

کاهش قند خون:

طبق تحقیقات صورت گرفته به وسیله گروهی از محققین کانادایی، ثابت شده است که خاصیت اصلاح کنندگی گلوکز خون، گیاه جینسینگ به عنوان عامل کاهنده میزان قند خون در افرادی که به دیابت نوع 2 دچار می باشند، اثربخش بوده است. همچنین اثبات شده است که جینسینوسیدی که در گیاه جینسینگ وجود دارد، بر میزان تولید انسولین اثر گذاشته و استقامت به انسولین را بهتر می کند.

کمک به سلامت موها:

یک مورد از کربوهیدرات های مفید موجود در گیاه جینسینگ به طور مستقیم سبب پیشگیری از آلوپسی و کچل شدن در آقایان می شود.

جلوگیری از پیری زودرس:

گیاه جینسینگ در سرتاسر دنیا به خاطر داشتن خاصیت هایی، سبب کم شدن علامت های پیری می شود. خاصیت آنتی اکسیدانی آن از اثرات زیانبار رادیکال های آزاد در کل بدن و به دنبال آن صدمه دیدگی یاخته ها محافظت می کند.

مراقبت از پوست:

گیاه جینسینگ باعث سم زدایی از پوست شده و سد حفاظتی آن را بالا می برد. جینسینگ به عنوان عامل محرک ساز، با تحریک جریان خون در کل بدن به ویژه در سلول های پوست، سبب رطوبت رسانی به پوست و شادابی و جوانی آن می شود.

درمان سیاهی و پف زیر چشم:

چنانچه درمان های متنوعی را در زمینه برطرف سازی کبودی زیر چشم انجام داده اید ولی نتیجه ای حاصل نشده است، خبر مسرت بخش برای شما این است که گیاه جینسینگ قادر است دوایر تیره و بدفرم را محو سازد. چنانچه دچار پف زیر چشم نیز می باشید، در راستای درمان، استفاده از جینسینگ فراموش نشود.

پیشگیری از آنفلوآنزا:

آزمایشاتی که در اثرات جینسینگ روی موش ها صورت گرفته است، نشان می دهد که به احتمال زیاد استفاده از جینسینگ در معالجه و جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا و نیز ویروس سینسیشیال تنفسی بی تاثیر نخواهد بود. به این صورت که شیرابه و عصاره حاصل از گیاه جینسینگ قرمز قادر است یاخته های مخاطی ریه را که به وسیله  ویروس آنفلوآنزا احاطه شده اند، از بین ببرد.

بهبود سلامت قلب:

آنتی اکسیدان هایی که در ترکیبات گیاه جینسینگ وجود دارند، سبب جلوگیری از صدمه رسیدن به ماهیچه قلب و نیز مانع از بروز بیماری های حاد قلبی دیگری می شوند.

کاهش کلسترول:

طبق تحقیقات به عمل آمده، گونه قرمز جینسینگ چینی، میزان کلسترول خون را پایین می آورد.

افزایش اسپرم:

یک مورد دیگر از خواص شگرف گیاه جینسینگ این است که باعث ازدیاد اسپرم و تاثیرگذاری در کیفیت آن می باشد. طی تحقیقات فراوانی که در رابطه با اثربخشی ریشه این گیاه بر روند باروری آقایان انجام شده، تماما اثرپذیری مثبت این گیاه فوق العاده روی اسپرم آقایان ثابت شده است.

در تحقیقات به عمل آمده، پس از 12 هفته استفاده مرتب و به میزان 1.5 گرم از گونه آسیایی یا آمریکایی این گیاه، شواهد به عمل آمده حاکی از ازدیاد و بهتر شدن کیفیت اسپرم و شانس بالای باروری بوده است.

بهبود عملکرد ورزشی:

از جمله خواص جینسینگ که اکثر افراد ورزشکار در سطح حرفه ای و بدنسازان از آن استفاده می کنند، خواص خستگی ناپذیری و ریکاوری فی الفور با مصرف ریشه این گیاه پیش و پس از تمرینات ورزشی می باشد.

فواید جینسینگ در ورزش

انرژی:

مطالعات به عمل آمده بر کلیه تحقیقات انسانی در رابطه با عملکرد جینسینگ معلوم کرد که این گیاه قادر است میزان خستگی را کم کند، انرژی و روحیه را بالا ببرد. ثابت شده است که با مصرف 300-200 میلی گرم از هر گونه از ریشه گیاه جینسینگ، انرژی روحی روانی و شناختی زیاد می شود.

ریکاوری:

جینسینگ با به تعادل رساندن بدن، به افراد در عضله سازی و ریکاوری اصولی حین فعالیت های ورزشی مساعدت خواهد کرد. در واقع این اتفاق هنگامی روی می دهد که میزان فعالیت فرد دچار تغییراتی شود و یا فشاری را به وجود آورد که عضله ها و بدن در تولید این فشار، وظیفه و اثری نداشته باشند.

بر فرض مثال با استفاده 20 گرم از گونه جینسینگ آسیایی در طول روز به مدت 1 هفته، در دانشجوهای پسر، صدمه دیدگی عضلات و التهابات نشات گرفته از فعالیت های ورزشی کم می شود.

بهترین زمان مصرف جینسینگ

با وجود اینکه جینسینگ سازگارگر ژنی می باشد، از این رو افراد می توانند هر دفعه که میزان و زمان فعالیت های خود را افزایش می دهند، نتایج قابل قبولی به دست آورند، چه در مواقع ریکاوری و برگشتن به حالت عادی و چه در مواقع استراحت.

آغاز استفاده این گیاه با تغییرات اعمال شده در برنامه فعالیتی و یا برنامه غذایی است، مرحله بعد ثابت کردن میزان مصرف گیاه جینسینگ و نیز برنامه فعالیتی به مدت 6 هفته بوده با این که همزمان بدن را آماده سازش با فشارهای تازه ای می کنید. این روند سبب می شود که از فعالیت های خود نتایج رضایتبخشی بگیرید.

برای مشاهده نتایج مثبت در رابطه با کم کردن وزن جینسینگ آمریکایی و یا آسیایی و نیز پایین آوردن میزان قند خون، این گیاه را قبل از غذا و یا در کنار غذا استفاده کنید.

مقدار مصرف جینسینگ

مقدار مصرف جینسینگ
مقدار مصرف جینسینگ

در حالت کلی، مقدار مصرفی روزانه 3-1 گرم از ریشه گیاه جینسینگ به صورت خام و یا 200-400 میلی گرم از شیرابه و عصاره آن توصیه می شود. خوب است که از مقادیر کم آغاز کرده و رفته رفته میزان دوز مصرفی را بالا ببرید.

سعی کنید شیرابه جینسینگ اصل پیدا کنید که دارای 3-2 درصد از کلیه جینسنوزیدها باشد و پیش از غذا آن را میل کنید تا میزان جذب آن بالا رود و از مزیت های آن نهایت بهره را ببرید.

با استفاده کردن مقادیر ذکر شده طی کوتاه مدت، از میزان استرس و اضطراب ناشی از سختی فعالیت ها و حجم آن مصون بمانید، به خصوص اگر همین اندازه یا 3 برابر آن را در عرض زمان کوتاهی مثلا 6-3 هفته استفاده کنید.

آیا جینسینگ عوارض جانبی دارد؟

ادویه فوق العاده قوی جینسینگ ممکن است سبب ایجاد بازتاب های منفی در بدن شود که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

_ خشک شدن دهان، بروز سردرد، سر گیجه و مشکل تاری در دید

_ احساس ناراحتی در معده و اسهال

_ عکس العمل های حساسیت زا در پوست

_ بی تابی، مشکل در خواب و در موارد حادتر، هذیان گفتن

_ ایجاد تورم

_ داشتن تداخلات دارویی (داروهای مربوط به بیماری دیابت، ضد افسردگی، مورفین، داروهای محرک زا و …)

استفاده بیش از حد مجاز امکان دارد سبب بروز اختلالات سوء مصرف این گیاه شود که متعاقبا حس درد در قفسه سینه، خونریزی در ناحیه تناسلی، بروز مسمومیت کبدی، بیماری فشار خون، بروز تشنج، گرفتگی عضله ها و مسمویت تناسلی را به دنبال خواهد داشت.

تحقیقات صورت گرفته، ثابت کرده است که گیاه جینسینگ پاناکس خطری ندارد. اندازه  و دوزهای قابل استفاده از آن حدودا 100 میلی گرم تا 60 گرم قابل تغییر می باشد. شایع ترین میزان استفاده از آن در طی روز تقریبا 6-2 گرم عنوان شده است.

آیا جینسینگ چاق کننده است؟

چنانچه گیاه جینسینگ را به صورت درست مصرف کنید، اثرات آنچنانی در افزایش وزن و چاقی نخواهد داشت. ولی چنانچه در کنار آب میوه و مواد دیگری میل شود، امکان دارد سبب بالا رفتن وزن شود.

در حقیقت پودر و یا قرص جینسینگ مستقیما بر وزن افراد اثری ندارد. از سوی دیگر ترکیبات مفید و مقوی در گیاه جینسینگ، سبب بهتر کار کردن سیستم گوارشی می شود. امکان دارد این ویژگی، عاملی برای افزایش اشتها و به دنبال آن چاقی و افزایش وزن شود.

توصیه می کنیم از صفحه افزایش وزن سریع در یک ماه دیدن کنید.

مصرف جینسینگ برای چه کسانی ممنوع است؟

مصرف جینسینگ برای چه کسانی ممنوع است؟
مصرف جینسینگ برای چه کسانی ممنوع است؟

استفاده از گیاه جینسینگ و قرص آن در راستای چاق شدن و یا کاهش وزن برای بعضی از افراد مانند زنان باردار و شیرده، کودکان و نوجوانان، ممنوعیت هایی دارد.

استفاده از این گیاه برای افرادی که درگیر بیماری سرطان می باشند و نیز افرادی که دارای اضافه وزن بیش از حد هستند، افردی که اختلالات عصبی دارند و افراد دارای فشار خون بالا، به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

مکانیسم اثر جینسینگ در بدن انسان

مکانیسم اثر جینسینگ در بدن انسان
مکانیسم اثر جینسینگ در بدن انسان

همان طور که بیان شد، ترکیبات اساسی و مهم و اکتیو جینسینگ(جینسنوزیدها)، دسته گوناگونی از ساپونین های استروئیدی می باشند که قدرت هجوم و هدف قرار دادن تعداد زیادی بافت را دارند و پکیجی از تاثیرات دارویی را ایجاد می کنند.

با این وجود، شمار زیادی از فرآیندهای فعالیتی جینسنوزیدها و دیگر اجزاء جینسینگ، تاثیرات متمایزی نسبت به هم تولید می کنند و یک جینسنوزید منحصرا و به تنهایی شروع به انجام فعالیت های گوناگونی در همان بافت می کند.

داروسازی کلی جینسینگ عملی سخت و  مسیر پر پیچ و خمی دارد. قدرت و توان جینسنوزیدها در مورد هدف قرار دادن جداگانه سلول های دارای چندین گیرنده در غشای پلاسما و نیز تحریک پذیری گیرنده های استروئیدی درون سلول، بعضی از تاثیرات دارویی را شرح می دهد. در ارتباط با سیستم ساختاری و کارکردی با استروئیدها، تحقیقاتی در حال صورت گرفتن می باشد.

کاربرد جینسینگ در داروسازی

کاربرد جینسینگ در داروسازی
کاربرد جینسینگ در داروسازی

در سرتاسر دنیا به خصوص قاره آسیا، تعداد بی شماری از مردم همچنان برای معالجه و پیشگیری از مبتلا شدن به برخی از امراض، از مکمل های گیاهی استفاده می کنند. سیستم بهداشت جهانی اعلام کرده است که تقریبا 80 درصد از مردم دنیا، وابستگی به داروهای گیاهی به عنوان دارویی مکمل یا جایگزین دارند.

از هنگام مصوب شدن نظام آموزش مکمل های غذایی در سال 1994، عرضه و به فروش رسیدن مکمل های غذایی به بیش از 2 برابر افزایش یافته است. آمار رشد کنونی فرآورده های گیاهی در حدود 11 درصد می باشد. از آنجا که مکمل های غذایی کارت مشخصات دقیقی همچون داروها را ندارند، عدم اطمینان از میزان درصد خلوص و خواص آن ها وجود دارد.

افزون بر این، یک نمونه بی همتا که ممکن است در جاهای گوناگون پرورش یابد، می تواند دارای خواص دارویی متفاوتی باشد.

در حالت کلی، داروهای گیاهی که جینسینگ نامیده می شوند، از ریشه های گیاهان متنوع به دست آمده اند. عمدتا از مارک های با کیفیت و یا انواع شناخته شده برای هدف های دارویی استفاده می شود.

سازگار کننده ژن چیست؟

سازگار کننده ژن چیست؟
سازگار کننده ژن چیست؟

سازگار کننده ژن در سازش و تحمل پذیری بدن در برابر فشارها و اضطراب ها و برگرداندن بدن به وضعیت عادی، نقش مهمی ایفا می کند که این فشارها می تواند از نوع فیزیکی، شیمیایی و یا بیولوژیکی باشد.

سازگار کننده ژن یا سازگارگر ژن باعث کاهش مقدار هورمون استرس هنگامی که میزان آن در بدن بیشتر از حد نرمال افزایش می یابد، می شود و هنگامی که مقدار این هورمون در بدن کاهش می یابد، سازگارکننده ژن سبب بالا رفتن آن می شود.

عقیده بر این است که تاثیرات مذکور در رابطه با هورمون های آنابولیک و کاتابولیک (همانند تستوسترون و کورتیزول)، دستگاه دفاعی بدن و یا هر دستگاه دیگری در بدن که امکان دارد ضرورت به برگشت حالت عادی و تعادل(نگه داشتن حالت هومئوستاز) داشته باشد، صورت پذیرد.

این روند امکان دارد سبب ترغیب بدن و آماده سازی آن در برابر ستیز با استرس و انواع فشارها شود. مثال هایی از حالت های به وجود آورنده فشارهای غیر نرمال در بدن شامل بالا بودن میزان فعالیت ها، استرس و اضطرابات عاطفی و احساسی نشات گرفته از موارد گوناگون در محیط کار یا منزل و نیز درگیری های زیست محیطی همانند آلودگی هوا می شود.

آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها
آنتی اکسیدان ها

از خواص گیاه جینسینگ می توان به خاصیت آنتی اکسیدانی آن اشاره کرد. فعالیت های ورزشی، بالا رفتن سن، برنامه غذایی که میزان مصرف قند در آن بالاست، آلودگی هوا، ماده های شیمیایی و استرس و اضطراب، از جمله عواملی هستند که سبب ایجاد رادیکال های آزاد اکسیداتیو در بدن می شوند.

اگر رادیکال های آزاد تولید شده بیشتر از حد نرمال باشند، سبب صدمه دیدن یاخته ها می شوند و پیری زود هنگام، اختلالات متابولیکی و بروز مشکل در کارکرد بدن را به دنبال خواهند داشت.

دو مسئله فوق العاده حساس را از یاد نبرید. در وهله اول؛ چنانچه به قصد کم کردن فشارهای بدنی یا ذهنی از مکمل بدنسازی جینسینگ استفاده می کنید، قبل از قرار گرفتن در وضعیت بحرانی و تنش برانگیز اقدام به مصرف آن کنید، نه حین مواجهه با این شرایط. مسئله بعدی که مطرح می باشد؛ این است که تنها با مصرف 2 گرم از مکمل بدنسازی جینسینگ در طول روز، می توان از خواص آنتی اکسیدانی آن بهره مند شد.

نکته: چنانچه مکمل بدنسازی جینسینگ اصل و باکیفیت مصرف کنید، تنها میزان اندکی از آن نتیجه دلخواه را خواهد داد.

مهم ترین اصل در هنگام دریافت رژیم غذایی

مهم ترین اصل در هنگام دریافت رژیم غذایی
مهم ترین اصل در هنگام دریافت رژیم غذایی

اصلی ترین موضوعی که موقع به دست آوردن برنامه غذایی دارای اهمیت می باشد، این است که اولا ریشه ای و از روی اصول باشد و از تصورات ذهنی فرد دور نباشد.

چرا که اگر بر طبق اصول پیش نرود، فرد بر پایه برنامه چیده شده پیش نخواهد رفت و به دلیل سختی رژیم، فقط مدت اندکی خواهد توانست آن را اجرا کند. چنانچه در این حین کاهش وزنی هم داشته باشد، ماندگار نخواهد بود و امکان برگشت به شرایط اولیه وجود دارد.

مسئله ای که هم اکنون مطرح است، این می باشد که آیا کم شدن وزن با کم شدن میزان چربی (چربی سوزی) متفاوت است؟ کم کردن وزن در افراد به این مفهوم می باشد که ماهیچه ها و آب و چربی موجود در بدن دچار کمبود می شوند ولی هدف ما این است که می خواهیم بدون کم شدن عضله ها و ماهیچه ها، چربی های اضافی را بسوزانیم.

برای جلوگیری از کاهش یا از بین رفتن ماهیچه ها، به کالری بالا و متابولیسم و یا سوخت و ساز مناسبی احتیاج می باشد. داشتن ماهیچه مزیت های فراوانی برای بدن به همراه دارد.

اطلاعات کافی درباره مواد غذایی و مقدار مصرف آن

اطلاعات کافی درباره مواد غذایی و مقدار مصرف آن
اطلاعات کافی درباره مواد غذایی و مقدار مصرف آن

موضوعی که بالا رفتن وزن افراد و چاقی را به دنبال دارد، این واقعیت می باشد که افراد آگاهی و معلومات مکفی در رابطه با انواع مواد غذایی و میزان استفاده از آن ندارند. همین مسئله و نداشتن اطلاعات، علت عمده اضافه وزن و چاقی می باشد. این واقعیت را هم باید بدانیم که محصولات نامرغوب تولید شده نیز بستری برای اضافه وزن افراد فراهم کرده اند.

بنابراین با داشتن رژیم غذایی که بر پایه اصول چیده شده باشد و انجام فعالیت های ورزشی، می توان قدمی برای سوزاندن چربی های اضافی برداشت و به وزن ایده آل رسید.

شما می توانید با کسب آگاهی های لازم از مواد غذایی و استفاده مناسب از آن ها، اندام دلخواه خود را بسازید. همچنین چنانچه تصمیم به کم کردن میزان چربی دارید، نخست باید بدانید چه اندازه قصد دارید وزن کم کنید. سپس با مشورت گرفتن از مربی و پزشک خود در رابطه با تهیه مکمل بدنسازی جینسینگ و تاثیرات آن، برنامه های مرتبط با اهدافتان را دنبال کنید.

تاریخچه جینسینگ

تاریخچه جینسینگ
تاریخچه جینسینگ

حدود 5000 سال قبل، برای نخستین بار گیاه جینسینگ در کوهستان های شمالی چین (مانچوریا) کشف شد. مردم کشور چین  ریشه جینسینگ را به عنوان غذا مصرف می کردند.

پس از مدت ها شخصی با نام شنونگ به این واقعیت پی برد که ریشه جینسینگ غذا نمی باشد، بلکه گیاهی سرشار از خواص درمانی و دارویی می باشد. طولی نکشید که این گیاه پر کاربرد و پر خاصیت، در چین به طور چشمگیری معروف شد طوری که علاقه مندی پادشاهان چینی به این گیاه برانگیخته شد.

تا حدی گیاه جینسینگ میان فرمانروایان و پادشاهان چین شهرت پیدا کرده بود، که تمایل داشتند در قبال خریداری این گیاه ، معادل وزن آن طلا بدهند. پادشاهی به نام شانتجی از جمله نخستین فرمانرواهایی بود که ارزشمندی این گیاه معجزه گر و فوق العاده را کشف کرد.

از این رو تعداد 3000 سرباز را به کوهستان های شمالی چین روانه کرد تا با گیاه جینسینگ به قلمروشان برگردند. شانتجی فرمان داده بود چنانچه سربازی بدون جینسینگ برگردد، حلق آویز خواهد شد.

پرسش های رایج در ارتباط با مکمل بدنسازی جینسینگ

پرسش های رایج در ارتباط با مکمل بدنسازی جینسینگ
پرسش های رایج در ارتباط با مکمل بدنسازی جینسینگ

پودر جینسینگ چند روزه چاق می کند؟

قرص جینسینگ با برطرف کردن اختلالات گوارشی و بالا بردن میزان اشتها طی مدت زمان کوتاهی، روی بالا رفتن وزن تاثیراتی دارد.

آیا قرص جینسینگ برای چاقی صورت مفید است؟

هنگامی که کل بدن وزن بگیرد، صورت نیز چاق می شود. جینسینگ با ایجاد افزایش میل به خوردن، امکان دارد به صورت کلی شما را چاق کند.

جینسینگ آسیایی بهتر است یا جینسینگ آمریکایی؟

جینسینگ آسیایی محرک و انرژی زا می باشد و جینسینگ آمریکایی خواص آرامبخشی دارد.

سخن آخر

سخن آخر
سخن آخر

در حالت کلی قبل از خریداری مکمل های مصرفی، همواره در رابطه با برترین و بی ضررترین مکمل اطلاعاتی به دست آورید، سپس اقدام به خرید و مصرف آن کنید و نسبت به اصل و تقلبی بودن مکمل خریداری شده اطمینان حاصل کنید.

در این مقاله، تلاش کردیم تا در رابطه با مکمل بدنسازی جینسینگ توضیحاتی داده باشیم تا شما با معلومات بیشتری بدانید که چطور با انجام فعالیت های ورزشی و مصرف مکمل های سودمند به خصوص مکمل بدنسازی جینسینگ، قادر باشید به تناسب اندام برسید. امروزه در ارتباط با مصرف مکمل ها همچنان مطالعاتی صورت می گیرد و بیشتر به میزان و چگونگی مصرف این مکمل ها پرداخته می شود.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که چنانچه مکملی سازگاری مناسبی با بدن شما دارد، دلیل بر این نیست که در بدن شخصی دیگر نیز این نتیجه را به دنبال خواهد داشت و ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. لزوما از مراکز معتبر و زیر نظر پزشک و مربی خود نسبت به خریداری و مصرف این مکمل ها  اقدام نمایید.

لطفا پس از مطالعه این مقاله، از پست مکمل بدنسازی برای افراد لاغر دیدن کنید.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.