محصول ارگانیک سفت می شه، ولی خراب نمی شه

حقیقت‌هایی درباره پروتئین وی که شرکت‌ها نمی‌خواهند شما بدانید!

مکمل بدنسازی چیست و چطور انتخاب درستی داشته باشیم؟

Table of Contents

در این مقاله به موضوع مکمل بدنسازی چیست و چطور انتخاب درستی داشته باشیم؟ خواهیم پرداخت.

صرفه جویی در هزینه برای یک بدنساز اهمیت ویژه ای دارد زیرا انجام این ورزش در سطح حرفه‌ای می‌تواند ورزش پرهزینه‌ای باشد. از این رو پاسخ به این سوال که معیارهای مناسب انتخاب یک مکمل بدنسازی چیست، می‌تواند از هدر رفتن هزینه و زمان اضافه جلوگیری کند.

در این مطلب از سری مطالب ترندان قصد داریم به همه ابهامات و پرسش‌ها در زمینه مکمل بدنسازی پاسخ دهیم و بگوییم که مکمل چیست، چه انواعی دارد و چگونه می‌توان عوارض جانبی آن را کنترل کرد.

در خرید هشیار باشید

بیایید قبول کنیم، این روزها دیگر چیزی انقدر ارزان نیست که بخواهیم بدون تحقیق و اطلاعات آن را خریداری کنیم. قیمت خانه‌ها در حال افزایش است، غذا گران شده و به طور کلی هزینه زندگی مدام رو به افزایش است.

خوب این اتفاق در مورد مکمل‌ها هم صدق می‌کند. با وجود انتخاب‌های بسیار زیاد در بازار، پیدا کردن مکملی که برای شما مفید باشد و بتواند در انجام فعالیت‌های ورزشی به شما کمک کند دشوار است.

فروشندگان اینترنتی و بازاریابان، همگی برای فروش به شما کمیسیون و پورسانت می‌گیرند پس تنها دغدغه آنها متقاعد کردن شماست.

از طرفی دوستان و هم باشگاهی‌های شما مدام در گوش شما زمزمه می‌کنند که چه مکملی را خریداری کنید. مجلات ورزشی پر هستند از عکس پودرها و قرص‌هایی که بسته بندی جذاب و خیره کننده‌ای دارند.

اما واقعا کدام مکمل برای شما مناسب است. اجازه بدهید اول به این سوال پاسخ دهیم که اصلا مکمل چیست و بعد به سراغ معرفی انواع مکمل‌ها و ویژگی‌های برویم.

مکمل چیست؟

برای اینکه آنچه می‌خوانید برای همه علاقمندان به ورزش پرطرفدار بدنسازی از ورزشکاران آماتور تا حرفه‌ای مناسب باشد، مطالب را با پاسخ به این سوال آغاز می‌کنیم که مکمل چیست و چه انواعی دارد؟

مکمل‌های بدن سازی محبوبیت زیادی در بین ورزشکاران و مربیان بدنسازی دارند. ترکیبات موجود در برخی از مکمل‌ها به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی مفید به عضله‌سازی، افزایش قدرت و تسریع در زمان ریکاوری کمک می‌کند.

استفاده از مکمل‌های مناسب و استاندارد در کنار ورزش منظم و اصولی است که می‌تواند منجر به رسیدن به نتایج خیره‌‌کننده و درخشان در فعالیت‌های ورزشی شما شود. اهمیت استفاده از مکمل‌ها منجر به تولید و عرضه بیشتر آنها در سالیان اخیر شده که خود اهمیت دقت در انتخاب را بالاتر برده است.

حالا پس از اینکه دانستیم مکمل بدنسازی چیست باید با انواع آن نیز آشنا شویم. بهترین مکمل برای حجم بشناسید.

رایج‌ترین انواع مکمل چیست؟

برخی از رایج‌ترین انواع مکمل بدنسازی عبارتند از:

پروتئین

پروتئین عنصر سازنده بافت عضلانی است. بدون وجود پروتئین کافی، ساخت یا ترمیم عضلات سالم بسیار دشوار است. هرچند افراد ممکن است بتوانند از رژیم غذایی خود پروتئین کافی دریافت کنند اما با این حال استفاده از مکمل‌های پروتئینی بخصوص برای ورزشکاران می‌تواند گزینه خوبی برای کمبود پروتئین مورد نیاز آنها باشد.

استفاده از اسیدهای آمینه و پروتئین گیاهی با کیفیت بالا می‌تواند بسیار موثر باشد.

کراتین

کراتین یک اسید آلی نیتروژن‌دار است که از سه اسید آمینه ال- آرژنین، گلیسین و ال-متیونین تشکیل شده است. استفاده از کراتین در میان ورزشکاران بسیار رایج است. مکمل کراتین به تأمین انرژی سلول‌های بدن، به ویژه سلول‌های عضلانی کمک می‌کند.

در یک بررسی که در سال 2017 انجام شد نتایجی بدست آمده نشان داد که کراتین به افزایش عملکرد ورزشی و سرعت ریکاوری کمک جالب توجهی می‌کند.

کافئین

نقش کافئین در مکمل بدنسازی

استفاده از کافئین مزایای بسیاری برای بدن دارد. از جمله این مزایا می‌توان به:

  • تقویت انرژی جسمی بدنساز
  • تقویت آرامش روحی ورزشکار
  • رفع علائم خستگی و درد ناشی از انجام تمرینات ورزشی
  • افزایش قدرت عضلانی و کمک به انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی بدون درد و خستگی
  • افزایش حجم عضلات ورزشکاران

سایر مواد بالقوه

شاید برای شما این پرسش پیش بیاید که منظور از استفاده از سایر مواد بالقوه در تولید مکمل بدنسازی چیست؟ در پاسخ باید گفت که به غیر از موارد بالا به عنوان مهمترین عناصر تشکیل‌دهنده مکمل بدنسازی، تولید کنندگان این نوع مکمل‌ها همچنین ممکن است از بعضی مواد دیگر برای بالا بردن کارایی پودرها و قرص‌ها استفاده کنند.

با این حال، شما به عنوان یک ورزشکار باید توجه داشته باشید که در مورد بسیاری از این مواد ممکن است تحقیقات کمی انجام شده باشد و هنوز نتیجه روشنی برای نقش آنها در کمک موثر به رشد عضلات وجود نداشته باشند. معمول‌ترین این مواد شامل موارد زیر است:

آمینو اسیدهای شاخه‌ای (BCAA)

20 اسید آمینه برای بدن بسیار ضروری است. از این 20 اسید آمینه 3 اسید مربوط به دسته BCAAها می‌‌باشد. اگر می‌خواهید بدانید در این میان نقش مکمل بدنسازی چیست باید بگوییم که مشکل ما اینجاست که بدن نمی‌تواند بصورت خودکار این اسیدهای آمینه را تولید کند.

بنابراین ما نیاز به یک عامل داریم تا این اسیدهای آمینه را در بدن جایگذاری کند. بدن ورزشکاران به کمک مکمل‌های BCCA می‌تواند شرایط ساخت و ترمیم بافت عضلانی را داشته باشد. برای گرفتن نتایج بهتر این مورد به خاطر داشته باشید که در کنار BCAA باید از سایر اسیدهای آمینه نیز استفاده کنید.

بتاهیدروکسی بتا متیل بوتیرات (HMB)

تجزیه اسید آمینه در بدن منجر به تولید HMB می‌‌شود. HMB همچنین ممکن است به ریکاوری ورزشکاران و بدنسازان کمک کند. در کنار این مورد در صورت آسیب دیدگی بافت عضلانی این مواد می‌توانند این آسیب‌ها را کاهش داده و فرآیند بهبودی را تسریع کند. دیگر مزیت استفاده از مکمل‌های HMB بالا بردن توانایی و ظرفیت هوازی است.

عوارض استفاده از مکمل بدنسازی چیست؟

درست است که مزایای بیشماری در استفاده از مکمل‌های ورزشی وجود دارد و آنها می‌توانند بخش عمده از نیاز شما به انرژی برای انجلام تمرینات ورزشی را فراهم کنند، اما باید در مورد عوارض جانبی احتمالی آن نیز صادق بود.

بسیاری از شرکت‌های فروش مکمل‌های ورزشی متاسفانه از عنوان این عوارض سرباز می‌زنند اما این عوارض مواردی طبیعی هستند که در صورت تمایل یه مصرف مکمل‌های ورزشی می‌توانید اثرات این عوارض را کاهش داده یا حتی آنها را از بین ببرید. ما در این بخش به این عوارض جانبی و روش‌های کنترل آنها اشاره خواهیم کرد.

بی‌خوابی

اگر از سر کار به تمرین می‌روید یا یک روز سخت و پر تحرک داشته باشید، ممکن است خسته باشید و بخواهید یک مکمل قبل از تمرین مصرف کنید تا علی رغم خستگی، عملکرد آن تمرین را بهبود ببخشید. باید حواستان به زمان باشد، اگر شما قصد تمرین در ساعات پایانی شب دارید مصرف یک مکمل قبل از تمرین شبانه می‌تواند شما را با بی‌خوابی مواجه کند.

قبل از تصمیم به مصرف آن در بازه‌های زمانی خاص، بسیار مهم است که به مواد تشکیل‌دهنده موجود در یک مکمل قبل از تمرین توجه کنید. اگرچه همه مکمل‌های قبل از تمرین به طور یکسان ایجاد نشده‌اند، اما آنچه بر روی برچسب مشاهده می‌کنید، می‌تواند نشانه خوبی برای شما باشد که آیا محصول مصرفی در این بازه زمانی مناسب شماست.

اکثر مکمل‌های قبل از تمرین با کافئین غالب می‌شوند. این میزان چیزی در حدود 200-400 میلی گرم کافئین در هر وعده یعنی چندین برابر یک فنجان قهوه است. بنابراین مصرف این مکمل‌ها در شب می‌تواند منجر به بی‌خوابی شما شود.

مطمئنا، کافئین موجود در مکمل‌های قبل از تمرین به شما کمک خواهد کرد تا در طول تمرین انرژی داشته باشید، اما اگر قصد دارید یک خواب خوب داشته باشید، چگونه می‌توان با آن مقابله کرد؟ پرسش بزرگ دیگر اینکه اثر این مکمل‌ها چه مدت طول می‌کشد؟ پاسخ این است که کافئین می‌تواند از 3 تا 5 ساعت دوام بیاورد.

راه مقابله با اثر بی‌خوابی

کاری که می‌توانید برای مقابله با اثرات مکمل قبل از تمرین در اواخر شب انجام دهید این است که مقدار دوز یا وعده مکمل‌های قبل از تمرین خود را کاهش دهید تا اینگونه اثرات آن معطوف به همان ساعات ورزش باقی بماند و بعد از آن دیگر از سیستم بدن شما خارج شده باشد.

اسهال

البته جای نگرانی نیست این عارضه خیلی هم رایج نیست و فقط برای بعضی از افراد ممکن است با مصرف مکمل‌های قبل از تمرین اتفاق بیفتد. رایج‌ترین دلیل اسهال ناشی ار مصرف مکمل این است که معده ورزشکار حساس باشد. این مواد شامل دوزهای بالای بی‌کربنات سدیم، منیزیم، کراتین و کافئین است.

جلوگیری از اسهال ناشی از مصرف مکمل بدنسازی

برای مقابله با اسهال ناشی از مصرف مکمل قبل از تمرین، آب بیشتری مصرف کنید. در بسته بندی مکمل‌ها میزان آب مورد نیز برای ترکیب مکمل با آب را نوشته اند، اما اگر معده حساسی دارید آب بیشتری با پودر مخلوط کنید یا با قرص‌تان آب بیشتری بنوشید. همچنین شما باید در طول تمرین نیز آب بنوشید.

بیشتر درباره InfraRed NRG بدانید.

کمبود آب بدن

بعضی از مواد در ترکیبات مکمل‌ها می‌توانند آب بدن را بکشند و باعث دفع آب بدن شوند. گاهی این مواد به طور عمدی در مکمل قرار داده می‌شوند (به عنوان مثال اگر مخلوطی برای کاهش وزن یا به عنوان ادرار آور داشته باشید) در حالی که برخی دیگر بخاطر ترکیبات مکمل است. این مواد ممکن است موجب کمبود آب بدن شوند و کاهش آب بدن نیز با سردرد همراه است.

همچنین هنگام ورزش، نه تنها عرق می‌کنید و آب از دست می‌دهید، بلکه آبی که به عضلات ارسال می شود، به خصوص اگر کراتین در مکمل‌های قبل از تمرین وجود داشته باشد، آب را از مناطق دیگر بدن می‌کشد تا از عضلات در حال کار حمایت کند. بسته به میزان مصرف مکمل یا شدت تمرین، این می‌تواند باعث کم آبی بدن شود.

رفع مشکل کمبود آب بعد از مصرف مکمل

شاید واقعا نیازی به این نباشد که بگوییم راه حل کنترل این عارضه مکمل چیست؟ مسلما راه حلی بهتر از مصرف آب در طول روز نیست. حتی اگر تشنه نبودید در طول روز در منزل یا محل کار آب بنوشید. در طول ورزش و تمرین نیز مدام در حال نوشیدن آب باشید تا خشکی بدن را جبران کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله همه چیز درباره عوارض مکمل‌های بدنسازی و انتخاب درست را مطالعه کنید.

تاثیر ATP در تولید مکمل بدنسازی چیست؟

تاثیر ATP در تولید مکمل بدنسازی چیست؟

استفاده از ATP در تولید مکمل بدنسازی توانسته است انقلاب بزرگی در این صنعت ایجاد کند. ATP ماده‌ای است که به میزان اندک در بدن وجود دارد اما نمی‌تواند برای انجام فعالیت‌های ورزشی کافی باشد. لذا با استفاده از ATP در مکمل‌های ورزشی از جمله کراتین این امکان ایجاد می‌شود که بدن ورزشکار در صورت نیاز به انرژی بیشتر بصورت خودکار از این ATPها استفاده کند.

بر همین اساس شرکت ATP Science توانست به کمک دانش متخصصین علوم پزشکی، دارویی و ورزشی دست به تولید مکمل‌هایی ورزشی با استفاده از ATP بزند.

شرکت بازرگانی ترندان به عنوان تنها نماینده رسمی شرکت ATP Science در ایران توانسته است گام بزرگی در ارتقاء سطح ورزش بدنسازی در سرزمینمان بردارد. ما مفتخریم تا محصولاتی با کیفیت جهانی و استانداردهای بین المللی را در میان جوانان ورزشکار ایران عرضه کنیم تا از این طریق وظیفه اجتماعی خود را به نحو احسنت انجام دهیم.

اهمیت آنالیز بدن در ارائه برنامه تخصصی غذایی و تجویز مکمل چیست؟

حضور تکنولوژی در همه زمینه ها بخصوص مسائل ورزشی دیگر برای همه ما جا افتاده است. جهت بهره برداری بیشتر از مکمل بدنسازی به شما اکیداً توصیه می‌کنیم که با استفاده از دستگاه‌های روز دنیا و تکنولوژی‌های نوین به آنالیز بدن پرداخته و اقدام به تهیه برنامه ورزشی و غذایی مناسب از متخصصین و مربیان حرفه‌ای کنید.

شرکت بازرگانی ترندان با استفاده از تکنولوژی روز و مربیان با تجربه اقدام به ارائه خدمات تغذیه ای برای آنالیز کامل بدن و ارائه مناسب ترین مکمل با استفاده از برنامه غذایی کرده است.

برای دریافت مشاوره در مورد انتخاب مکمل و خدمات تغذیه ای تنها کافیه از طریق یکی از راه های ارتباطی مانند چت آنلاین ، واتس آپ ، تلگرام و یا اینستاگرام ترندان با ما ارتباط بگیرید.

بهترین مکمل برای حجم خشک چیست؟ لطفا از پست دوران نقاهت بعد از لاپاراسکوپی دیدن کنید.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.