محصول ارگانیک سفت می شه، ولی خراب نمی شه

حقیقت‌هایی درباره پروتئین وی که شرکت‌ها نمی‌خواهند شما بدانید!

چربی سوزی و عضله سازی همزمان

چربی سوزی و عضله سازی همزمان

Table of Contents

در این مقاله، موضوع چربی سوزی و عضله سازی همزمان را مورد ارزیابی قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

یکی از مسائل بسیار مهمی که همه ما به آن تمایل داریم، حفظ تناسب اندام است. همه ما دوست داریم که یک اندام مناسب داشته باشیم. داشتن اندام مناسب، در گرو حفظ وضعیت وزنی است.

بسیاری از افراد، به دلایل مختلفی دچار عدم تناسب اندام می شوند. مهمترین مسئله در این خصوص، افزایش توده های چربی در بدن است. بنابراین، افرادی که به این مشکل دچار شده اند، دغدغه چربی سوزی دارند.

حفظ رژیم غذایی و داشتن ورزش، مهمترین اصل در چربی سوزی است.

بسیاری از افرادی که ورزشکار هستند و به خصوص در حوزه بدنسازی به فعالیت پرداخته اند، در فکر چربی سوزی و کاهش وزن هستند و در عین حال، مایل به عضله سازی و افزایش حجم عضلات خواهند بود.

چنین دغدغه ای پیش خواهد آمد که آیا امکان دارد هم فرایند چربی سوزی را پیش برد و هم به عضله سازی پرداخت؟

ما در این مقاله، قصد داریم تا به اصل همین موضوع یعنی چربی سوزی و عضله سازی همزمان بپردازیم و نکات و راهکارهایی را در این خصوص ارائه نماییم. بنابراین، اگر در فکر چربی سوزی و عضله سازی هستید، توصیه می شود که تا انتهای مقاله، همراه ما باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست مصرف همزمان پروتئین وی و bcaa دیدن کنید.

چربی سوزی و عضله سازی همزمان

چربی سوزی و عضله سازی همزمان
چربی سوزی و عضله سازی همزمان

بسیاری از افرادی که اقدام به ورزش بدنسازی می کنند، با مشکل اضافه وزن مواجه هستند. در واقع، اضافه وزن، عامل اصلی بروز چاقی و مشکلات بعد از آن است. به همین دلیل، ورزش هایی نظیر بدنسازی، می تواند به کمک چنین افرادی بیاید.

برای افرادی که قصد کاهش وزن را در بدنسازی دارند و در عین حال مایل به رشد عضلات خود هستند، باید به این موضوع اشاره کرد که این امر شدنی است.

در واقع، برای رسیدن به این دو نکته یعنی چربی سوزی و عضله سازی، باید به بدن فرصت این را داد که با فرایندهای مختلف، اقدام به چربی سوزی کند

و سپس، عضلات بتوانند از خود نمایشی نشان دهند و به عبارتی دیگر، عضله سازی و افزایش حجم عضلات رخ دهد. این فرایند، می تواند در کنار هم و به صورت همزمان رخ دهد.

در ادامه، به مهمترین نکات و راهکارها در خصوص چربی سوزی و عضله سازی همزمان می پردازیم:

 • تمرینات سنگین

یکی از مهمترین اصول چربی سوزی و داشتن عضلات ورزیده تر و نمایان تر، داشتن تمرینات سنگین است. تمرینات سنگین با وزنه های سنگین در بدنسازی، می تواند گامی مهم در راستای این دو موضوع باشد. اگر با وزنه های سبک تمرینی انجام دهید، نباید انتظار داشته باشید که کاهش وزن تجربه کنید و در عین حال، عضله سازی کنید.

بنابراین، لازم است که تمرینات سنگین را در دستور کار خود قرار دهید. لازم به توضیح است که تمرینات سنگین شما، بایستی تحت نظر یک مربی حرفه ای باشد و نباید فشار بیش از حدی به خود وارد کنید. زیرا می تواند باعث بروز آسیب های جدی شود.

منظور از تمرینات سنگین، این است که شما بتوانید به مرور زمان، وزنه های سنگین تری را با توجه به افزایش توانایی خود بلند کنید و حرکات تمرینی انجام دهید و نباید از زور و اجبار و یا خارج از توان، فشار زیادی آورد.

زیرا این کار، باعث آسیب های ورزشی و صدمات زیادی می شود و همچنین فرایند چربی سوزی و عضله سازی همزمان رخ نخواهد داد. لازم است که در ابتدا با وزنه سبک شروع کرده و سپس به مرور، وزنه های سنگین را تمرین کنید.

 • خودداری از انجام حرکات ورزشی بی کیفیت

برخی از افراد، اشتباهاتی غیر عمد انجام می دهند و برای چربی سوزی و عضله سازی، اقدام به تمرینات بی مورد و بی هدف می کنند. به عنوان مثال، افرادی که اقدام به چربی سوزی و عضله سازی می کنند، از حرکات ورزشی با دستگاه سیمکش و با تکرار بالا می کنند که این امر، بیهوده است.

بنابراین، لازم است که در طول فعالیت ورزشی و تمرینات خود، حرکات با کیفیت و با وزنه های سنگین و در حد توان خود استفاده کنید تا نتیجه مورد نظر خود را ببینید.

 • اختصاص دادن زمان کافی و به اندازه برای ریکاوری عضلات خود

یکی از مهمترین موارد در خصوص چربی سوزی و عضله سازی همزمان، این است که زمان کافی برای ریکاوری بدن خود در بین تمرینات اختصاص دهید. در حالی که تمرین بیش از حد می تواند باعث از دست دادن چربی شود، اما عضله سازی را مختل می سازد.

همچنین نداشتن ریکاوری بین تمرین، باعث بروز آسیب های جدی خواهد شد. بنابراین لازم است که ورزشکاران در بین تمرین خود، زمان استاندارد و لازم برای ریکاوری بدن خود در نظر بگیرند تا علاوه بر چربی سوزی، کمک زیادی به افزایش حجم عضلات خود کنند.

ریکاوری بین تمرینات، شامل روزهای استراحت است که در طول هفته باید در نظر گرفته شود و نباید به صورت هر روز و مداوم در باشگاه و یا منزل، اقدام به ورزش سنگین نمود.

 • مصرف چربی های سالم و مفید

بسیاری از افراد، بر این باورند که هر نوع چربی، برای کاهش وزن و چربی سوزی مضر است. اما این گونه نیست. زیرا چربی هایی به عنوان چربی های غیر اشباع و سالم وجود دارد که نیاز ضروری بدن محسوب می شود.

زمانی که از یک رژیم غذایی مخصوص خود استفاده می کنید، پزشک متخصص تغذیه شما در برنامه چربی سوزی و عضله سازی شما، مواد غذایی حاوی چربی های سالم را قرار می دهد تا بتواند کمک زیادی به تعادل چربی های بدن و عضله سازی کند.

چربی های سالم، جزو موارد ضروری بدن است و در فعالیت درست هورمون های بدن، بسیار حیاتی و مهم خواهد بود. چربی های سالم، می تواند انرژی سلول ها را فراهم کند و در زمان تمرینات ورزشی، بسیار کاربرد دارد.

بنابراین، لازم است که چربی های سالم و غیر مضر را در دستور کار خود قرار دهید و از یک متخصص تغذیه، مشورت های لازم را دریافت کنید.

حتما صفحه تغذیه بعد از ورزش برای چربی سوزی را مشاهده کنید.

 • مصرف منظم پروتئین

مصرف منظم پروتئین
مصرف منظم پروتئین

پروتئین ها، نقش مهمی در زمینه عضله سازی دارند. در واقع، پروتئین ماده اصلی فعالیت درست عضلات و بافت های بدن است. استفاده از رژیم غذایی پروتئین، می تواند در فرایند عضله سازی بسیار کمک کند. از طرفی، مصرف پروتئین ها می تواند باعث کنترل اشتها و مانع مصرف مواد غذایی مضر شود و در چربی سوزی موثر است.

پروتئین ها را می توان در انواع غذاها مانند گوشت، مرغ، تخم مرغ و … مصرف کرد. همچنین در صورت لزوم، می توانید از مکمل های پروتئینی هم بهره ببرید تا هم چربی سوزی را تجربه کنید و هم بتوانید به رشد عضلات خود کمک زیادی نمایید.

بنابراین، یکی از ارکان اصلی چربی سوزی و عضله سازی همزمان، مصرف منظم پروتئین است.

 • مصرف کربوهیدرات به صورت دوره ای

در خصوص مصرف کربوهیدرات باید گفت که مصرف آن، باید به صورت دوره ای باشد. زیرا کربوهیدرات ها به عنوان منبع سوخت مورد نظر بدن مورد استفاده قرار می گیرند.

بنابراین لازم است در زمان تمرین شدیدتر، کربوهیدرات زیادی مصرف کنید تا بتوانید انرژی مورد نیاز خود را تامین کنید. اما باید به این نکته توجه کنید که کربوهیدرات ها، یکی از عوامل اصلی ایجاد چربی در بدن است و بایستی در مصرف آن، با مشورت پزشک، اقدامات کنترلی لازم را انجام داد و اقدام به مصرف دوره ای و منظم آن نمود.

به عنوان مثال، برای چربی سوزی و عضله سازی همزمان، می توانید در روزهای تمرین خود، کربوهیدرات مصرف کنید تا انرژی تمرینی بیشتری داشته باشید و بتوانید چربی سوزی و عضله سازی را تجربه کنید.

 • تعدیل رژیم غذایی و تمرینات

تعدیل رژیم غذایی و تمرینات
تعدیل رژیم غذایی و تمرینات

از مهمترین اصول هر روش لاغری و کاهش وزن، رعایت رژیم غذایی است. البته باید بدانید که در زمینه عضله سازی هم بسیار موثر خواهد بود. تعادل داشتن بین رژیم غذایی خود و تمرینات، در رسیدن به هدف شما کمک خواهد کرد. برای این که بتوانید نتیجه بهتری در تمرینات کسب کنید، باید در فکر تغییرات در رژیم غذایی خود و تناسب بین غذا و تمرین خود باشید.

این مسئله به این معنا است که بعد از گذشت مثلا یک ماه از تمرین خود، می توانید با تغییر رژیم غذایی خود و البته با مشورت پزشک، روش جدیدتری را پیش بگیرید تا بتوانید اقدام به چربی سوزی و عضله سازی نمایید.

صفحه مصرف همزمان کراتین و bcaa را مشاهده کنید.

تاثیر خواب بر چربی سوزی و عضله سازی همزمان

تاثیر خواب بر چربی سوزی و عضله سازی همزمان
تاثیر خواب بر چربی سوزی و عضله سازی همزمان

یکی از عوامل اصلی و مهم در افزایش حجم عضلات و کاهش چربی های موجود در بدن، کیفیت خواب و مدت زمان خواب فرد است.

خواب به اندازه و با کیفیت، می تواند باعث تعادل در هورمون رشد و ترشح آنها شود و در واقع، موثر در زمینه رشد عضلات و کاهش وزن خواهد بود. کورتیزول، هورمون استرس که می تواند در صورت عدم خواب کافی، باعث ترشح بیشتر آن شود و در نهایت، پرخوری به وجود آید.

طبیعتا چنین امری، می تواند باعث افرایش توده های چربی شود و از طرفی، عضله سازی رخ نمی دهد. بر طبق تحقیقات انجام شده، میزان سطح هورمون تستوسترون در زمان خواب درست و اصولی، به حداکثر خود می رسد.

بنابراین، فرایند رشد عضلات و عضله سازی بهتر و سریع تری رخ خواهد داد.

رعایت برخی موارد، می تواند تاثیر زیادی در تنطیم خواب شبانه شما داشته باشد. این موارد، عبارتند از:

 • جلوگیری از مصرف وعده های غذایی سنگین در قبل از خواب
 • جلوگیری از تمرینات ورزشی سنگین و انجام آن، قبل از خواب
 • دوری از هر گونه افکار منفی و نادرست که می تواند باعث استرس شود.
 • کاهش میزان مصرف کافئین هنگام بعد از ظهر
 • عدم مصرف مایعات فراوان، قبل از خواب
 • عدم مصرف مایعات زیاد قبل از خواب

چنین مواردی، می تواند در زمینه تنظیم خواب شبانه و افزایش حجم عضلات و کاهش وزن، تاثیر داشته باشد.

نکته مهم در خصوص چربی سوزی و عضله سازی همزمان

نکته مهم در خصوص چربی سوزی و عضله سازی همزمان
نکته مهم در خصوص چربی سوزی و عضله سازی همزمان

ممکن است در زمانی که اقدام به کاهش وزن و لاغری می کنید و در عین حال، در حال تلاش برای افزایش توده های عضلانی خود هستید، حواس خود را بیشتر جمع کنید و تمرکز زیادی بر سلامت بدن خود داشته باشید.

زیرا سلامتی، مهمترین اصل در بدن ما است و باید تلاش کنیم که سلامتی خود را تحت هر شرایطی حفظ کنیم. برای رسیدن به هدف چربی سوزی و عضله سازی همزمان، می توانید دو نکته زیر را رعایت کنید:

 • استفاده از وعده های غذایی سالم، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا غذای سالم، باعث رساندن مواد مغذی و ویتامین های مختلف به بدن می شود و هر کدام از آنها، نقش مهمی در سلامت و پایداری بدن دارد. این مسئله، برای ورزشکاران نیز بسیار مهمتر است. زیرا بدن ورزشکار، نیاز به ویتامین ها و مواد معدنی زیادی دارد. بنابراین باید در مصرف غذای سالم، دقت زیادی نمایید.
 • در انجام ورزش، زیاده روی نکنید. همان طور که در بخشی از این مقاله گفته شد، ورزش های بیش از حد سنگین و خارج از توان، می تواند نتیجه ناگواری را به همراه خود داشته باشد و در نتیجه می تواند باعث بروز آسیب های ورزشی شود. بنابراین در چربی سوزی و عضله سازی خود، ورزش های سنگین را با مشورت مربی حرفه ای، انجام دهید.
 • مبحث روحی و روانی در زمینه کاهش وزن و افزایش حجم عضله، بسیار مهم است. به عنوان مثال، لزومی ندارد که پیشرفت خود را در زمینه کاهش چربی و افزایش حجم عضله، با ترازو بسنجید. زیرا شما دچار تغییرات زیادی در کاهش وزن نمی شوید. زیرا در عین کاهش چربی، در حال افزایش عضله سازی خود هستید و این تعادل، تا حدودی رعایت می شود. همین مسئله، می تواند روحیه ما را افزایش دهد و باید به این مسئله مهم، دقت زیادی کنیم.

نتیجه گیری

نتیجه گیری
نتیجه گیری

ما در این مقاله، به یکی از مباحث بسیار مهم در خصوص تناسب اندام و ورزش یعنی چربی سوزی و عضله سازی همزمان پرداختیم.

مبحث چربی سوزی و عضله سازی همزمان، دغدغه بسیاری از افراد و ورزشکاران است که شما می توانید با رعایت یک سری از موارد فوق که گفته شد، به این دو امر مهم، یعنی کاهش چربی های بدنی و افزایش حجم عضلات برسید.

داشتن یک اندام زیبا و تناسب بدن، می تواند تاثیر زیادی در وضعیت جسمی و روحی ما داشته باشد.

سلامتی انسان، مهمترین نعمت خدادادی است. با رعایت موارد ذکر شده در این مقاله، می توانید علاوه بر چربی سوزی و عضله سازی، سلامتی خود را نیز حفظ نمایید.

در پایان صفحات زمان مصرف مکمل های بدنسازی و بهترین مکمل برای حجم را مطالعه کنید.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.