محصول ارگانیک سفت می شه، ولی خراب نمی شه

حقیقت‌هایی درباره پروتئین وی که شرکت‌ها نمی‌خواهند شما بدانید!

اسفناج برای عضله سازی

اسفناج برای عضله سازی

Table of Contents

در این مقاله قصد داریم در رابطه با موضوع « اسفناج برای عضله سازی » سخن بگوییم. همراه ما باشید.

اسفناج یکی از سبزیجاتی است که به دلیل ویژگی‌های ممتاز خود برای عضله سازی، ارزش بسیاری دارد. تا جایی که عده ای آن را به عنوان مکمل بدنسازی برای افراد لاغر معرفی می کنند.

این سبزی با خاصیت‌ های مفیدی مانند تأمین انرژی، هضم غذا، تقویت حافظه و ایجاد امنیت غذایی برای بدن مفید است.

این گیاه، درون دانه‌های مختلف خود، مواد مغذی زیادی دارد که برای ساختار عضلات و تقویت قدرت عضله بسیار حیاتی است. از این رو می توان گفت که اسفناج برای عضله سازی بی تاثیر نخواهد بود.

ویدئو اسفناج برای عضله سازی

 

اسفناج یک منبع عالی از کلسیم، منیزیم و پتاسیم است. این مواد معدنی، برای ساخت و حفظ استحکام استخوان ها و عضلات ضروری است. همچنین، اسفناج حاوی نیتریک اکسید است که بهبود عملکرد ورزشی، از جمله بهبود عملکرد ماهیچه ها و محیط اطراف میتوکندری های تولید انرژی درعضلات را تحریک می کند.

این همه خصوصیات باعث شدند که ابتدای قرن ۲۱ میلادی ، مصرف اسفناج برای عضله سازی به عنوان یکی از مکمل های غذایی متداول و اساسی در برنامه تمرینات ورزشکاران گنجانده شود.

خواص اسفناج برای عضله سازی

خواص اسفناج برای عضله سازی
خواص اسفناج برای عضله سازی

استفاده از مواد غذایی به عنوان یکی از بهترین روش های افزایش عضله، می تواند باعث ارتقای عملکرد بدنی و بهبود فیزیکی شود. هنگامی که بحث به مواد غذایی عضله ساز می رسد، اکثریت مردم به پروتئین ها ، ویتامین ها و مواد معدنی فکر می کنند.

علاوه بر این مواد غذایی، اسفناج به عنوان یک سبزی خوشمزه و با ارزش یکی از محبوب ترین و مفیدترین انواع سبزی هایی است که به عنوان یک ماده غذایی عضله ساز معروف شده است.

در ادامه خواص اسفناج برای عضله سازی را بررسی می کنیم:

 1. بالاترین سطح فیبر:

اسفناج بالاترین سطح فیبر را دارد که باعث بهبود کارکرد قلب و عروق و افزایش سطح استقامت می شود.

فیبر ها شامل نوعی کربوهیدرات هستند و در کنار کمک رسانی به هضم غذا، در خروج ترکیبات شیمیایی و سموم از بدن، کاهش سطح چربی و کالری مصرفی و افزایش سلامتی دستگاه گوارش نیز نقش فعالی دارند. بدین ترتیب مصرف اسفناج می تواند به بدن در مصرف کالری و رشد عضلات کمک کند.

 1. غنی از ویتامین ها و مواد معدنی:

اسفناج غنی از ویتامین ها و موادمعدنی مانند ویتامین های A و C، آهن و کلسیم است که به رشد عضلات کمک کرده و باعث افزایش نیروی عضلانی می شود.

 1. تامین انرژی:

ترکیبات اسفناج از جمله مواد معدنی، پروتئین ها، ویتامین ها و فیبرها، می تواند تامین کننده انرژی برای بدن باشند که به افراد این امکان را می دهند برای مجموعه تمرینات خود، بهترین عملکرد را از خود نشان دهند.

 1. کمک به بازسازی عضله:

اسفناج غنی از عناصری مانند فولات است که به بازسازی و رشد عضلات کمک می کند و سبب افزایش بزرگی استخوان می شود.

صفحه افزایش وزن سریع در یک ماه را مطالعه کنید.

 1. محافظت از عضلات:

از جمله فواید این مواد غذایی، این است که به عضلات شما کمک می کند تا پس از تمرین ها به خوبی، خود را بازسازی کنند.

پس از تمرینات و فعالیت بدنی، مصرف ویتامین K در اسفناج می تواند برای کاهش التهاب و حفظ عضلات، به کار گرفته شود.

در نتیجه، مصرف اسفناج به عنوان یک غذای عضله ساز تأثیرات مختلفی برای نیروی عضلانی و رشد عضلات دارد.

مصرف این غذا به طور منظم می تواند به بهبود سطح عملکرد شما در تمرینات قدرتی کمک کند و از لحاظ تغذیه ای باعث کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و دیگر بیماری های مزمن شود. بهتر است قبل از گنجاندن اسفناج در رژیم غذایی، با پزشک خود مشورت کنید.

چرا اسفناج برای عضله سازی مفید است؟

چرا اسفناج برای عضله سازی مفید است؟
چرا اسفناج برای عضله سازی مفید است؟

ملاک‌ های تغذیه‌ای اسفناج شامل ویتامین A، ویتامین C، ویتامین K، فولات، پتاسیم و آهن هستند. این مواد مغذی، برای بهبود کیفیت بدن، از جمله قوام و نیروی عضلات کمک سودمندی می کنند. بنابراین، ما باید در مورد عضلات بدن شناخت داشته باشیم تا بتوانیم بفهمیم که چرا اسفناج برای عضله سازی مفید است.

اسفناج سبز، حاوی میزان ناچیزی کالری است و با داشتن مقدار تقریبا کالری کم، محتویات مغذی ویژه همچون کلسیم، منیزیم و پتاسیم را دارد. خواص ویژه آهن در این ماده غذایی به ساختار عضلات و بازیابی پس از تمرین کمک می کند.

مقدار قابل توجه فیبر موجود در این سبزی، به جذب مواد مغذی بدن و همچنین جذب آب توسط بدن کمک می کند. آب تعدیل‌کننده از طریق فراهم کردن تعادل آب بدن هنگام تمرینات ضروری است.

از طرف دیگر، برای به دست آوردن ساختار و نیروی عضلانی مناسب، مواد مغذی به میزان کافی از جمله پروتئین همچون لوسین و کراتین نیز مورد نیاز است. کراتین در بزرگ کردن عضلات و لوسین در افزایش ترکیبات پروتئینی مهم برای ساختار عضلات نقش دارد. کراتین یک ماده غذایی مهم است که در محلول هیدروکلریک تولید می شود و فعالیت های شدید قدرتی مانند بدنسازی را تسهیل می کند.

در نتیجه، کمبود مواد مغذی مورد نیاز، برای ساختار عضلات، می تواند کاهش مقاومت بدن، تنبلی وضعیف شدن عضلات و در نتیجه مشکلات جدی با ساختار و عملکرد عضله را، سبب شود.

از این رو، اسفناج، سبزیجات و محصولات دیگر در جهت جلوگیری از این مشکلات و تقویت ساختار عضلات بدن، به شدت سودمند هستند. پس اگر دنبال راهی برای بهبود ساختار و نیروی عضلات خود هستید، اسفناج برای عضله سازی انتخاب مناسبی خواهد بود.

چرا مصرف اسفناج باعث افزایش عضله سازی می شود؟

چرا مصرف اسفناج باعث افزایش عضله سازی می شود؟
چرا مصرف اسفناج باعث افزایش عضله سازی می شود؟

اولین دلیل برای اینکه چرا اسفناج برای عضله سازی، مفید است، مربوط به واکنش بدن به نیترات بوده که در این سبزیجات وجود دارد. بعد از مصرف نیترات، این ماده به نیتریت تبدیل می‌شود.

نیتریت در بدن به نیتریک اکسید تبدیل می‌شود که به نوبه خود برای تعدیل فعالیت عضلات بدن به کار می‌رود. با تعدیل این فعالیت‌های عضلانی، می‌توان به بهبود راندمان ورزشی و کاهش خستگی بدن در پایان فعالیت ورزشی کمک کرد.

دلیل بعدی، مربوط به ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در اسفناج می‌باشد. این ترکیبات باعث کاهش التهابات در بدن می‌شوند.

طبیعتاً، التهابات می‌توانند عضلات و بافت های بدن را تحت تاثیر قرار دهند و منجر به کاهش عملکرد و قابلیت عضلانی شوند. با کاهش التهابات، امکان بازیابی عضلات پس از فعالیت ورزشی افزایش می‌یابد و از آسیب به بافت عضلانی جلوگیری می‌شود.

در نتیجه، مصرف اسفناج به عنوان یکی از سبزیجات پرمغذی باعث افزایش عضله سازی می‌شود.

اما باید توجه داشت که مصرف اسفناج به تنهایی به عضله سازی کمک نمی‌کند. باید همراه با رژیم غذایی سالم، تمرینات بدنی منظم و مصرف مناسب سایر مواد غذایی از جمله پروتئین، ویتامین D و کراتین استفاده شود.

آیا اسفناج واقعا می تواند به عضله سازی کمک کند؟

آیا اسفناج واقعا می تواند به عضله سازی کمک کند؟
آیا اسفناج واقعا می تواند به عضله سازی کمک کند؟

اسفناج یکی از سبزی هایی است که در غذاهای مختلف به کار می رود و دارای خواص مفید زیادی است. بعضی افراد، معتقدند که مصرف اسفناج برای عضله سازی می تواند کمک کننده باشد، اما واقعیت این است که برای عضله سازی یک شخص نیازمند تعدادی عناصر موثر و واضح است که در اسفناج به تنهایی موجود نیستند.

به گفته متخصصین تغذیه، برای عضله سازی نیاز به مصرف پروتئین های کافی، کربوهیدرات های پیچیده، روغن های سالم و ویتامین ها و مواد معدنی داریم که مواد غذایی مانند گوشت، ماهی، حبوبات، فواکه و سبزیجات، جزو اجزای موثر عضله سازی به حساب می آیند.

در حالی که اسفناج، در مقایسه با این مواد غذایی دارای مقدار کمتری پروتئین و کربوهیدرات است، در عوض، دارای مقدار قابل توجهی فیبر است.

از طرفی، با توجه به پژوهش های انجام شده، مصرف اسفناج می تواند به بهبود سلامت قلبی، کاهش التهابات بدن، جلوگیری از کمبود آهن و تقویت سیستم ایمنی کمک کند. همچنین، اسفناج و سایر سبزیجات دارای ویتامین K هستند که در حفظ سلامت استخوان ها و افزایش قدرت عضلات نقش مهمی دارند.

بنابراین، می توان نتیجه گرفت که اسفناج می تواند به بهبود سلامتی کمک کند و در تغذیه سالم و متعادل یک شخص به عنوان یکی از قسمت های مهم غذایی مصرف شود، اما برای عضله سازی نباید به تنهایی به عنوان منبع اصلی انتخاب شود و باید با دیگر مواد غذایی دارای عناصر پروتئینی و کربوهیدرات پیچیده ترکیب شود.

اسفناج چگونه عضله سازی را تحریک می کند؟

<yoastmark class=

اسفناج یکی از سبزیجاتی است که از نظر تغذیه‌ای بسیار مفید و موثر است. همان طور که پیش تر بیان کردیم اسفناج به دلیل داشتن فیبر، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌های قوی می‌تواند به عنوان یک عامل مهم در عضله‌سازی مناسب برای بدن استفاده شود. در ادامه، به بررسی نکات مربوط به مصرف اسفناج برای عضله‌ سازی می‌پردازیم.

شاید بهتر باشد، بدانیم اسفناج چگونه به عضلات کمک می‌کند. اسفناج حاوی موادی مانند بتا – آلنین است که یک اسید آمینه غیر ضروری است. بتا-آلنین، به آمینواسید لوسین نیز معروف است که برای عضله‌های بدن بسیار مهم است.

لوسین یک اسید آمینه اساسی است که باعث بالا رفتن سطح پروتئین‌های عضلانی می‌شود. با توجه به این که پروتئین‌ها، سازنده اصلی عضلات هستند، می‌توانیم بگوییم که مصرف بتا-آلنین باعث تحریک مستقیم رشد عضلات می‌شود.

به علاوه، اسفناج با داشتن فیبر بالا به دستگاه گوارش کمک می کند تا سایر مواد مغذی ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در این سبزیجات را جذب کند.

بهترین زمان مصرف اسفناج برای عضله سازی

بهترین زمان مصرف اسفناج برای عضله سازی
بهترین زمان مصرف اسفناج برای عضله سازی

اگر شما به دنبال این هستید که با کاهش چربی های بدن، افزایش حجم عضلات خود را تحقق ببخشید، استفاده از اسفناج در برنامه غذایی، می تواند بسیار موثر باشد.

اگرچه هیچ زمان خاصی برای مصرف سبزی ها وجود ندارد، اما برای اهداف عضله سازی، بهترین زمان برای مصرف اسفناج، در طی سه وعده اصلی غذا است. صفحه زمان مصرف مکمل های بدنسازی را ببینید.

بطور کلی، مهمترین نکاتی که درباره مصرف اسفناج برای عضله سازی باید توجه کرد، شامل موارد زیر است:

 • استفاده از اسفناج به صورت تازه، می تواند مفیدتر باشد؛ چرا که هنگام پختن این سبزیجات، بسیاری از مواد معدنی، ویتامین ها و آنتی اکسیدان های آن، از بین می روند.
 • تنوع در مصرف اسفناج و دیگر سبزیجاتی که حاوی مقادیر زیادی از مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها هستند، می تواند تاثیر خوبی بر سلامت جسمی و افزایش حجم عضلات داشته باشد.
 • با توجه به ظرفیت زیاد اسفناج برای کمک به هضم غذای مختلف، استفاده از این سبزیجات می تواند به حفظ سطح انرژی در طول تمرینات ورزشی کمک کند.

از اینرو، برای بهره مندی از مزایای بیشتر، توصیه می شود اسفناج و دیگر سبزیجاتی همچون بروکلی، کرفس و شوید به رژیم غذایی عضله سازی اضافه شوند.

طبق پژوهش های متعدد، مصرف ماکرونوتریس هایی مانند پروتئین، کربوهیدرات و چربی، همراه با مصرف سبزیجات به خوبی جهت افزایش قدرت عضلات، حجم عضلات و برآورده کردن نیازمندی های بافت عضلانی بدن اثرات قابل توجهی دارند.

به طور کلی، مصرف منظم اسفناج و سایر سبزیجات، همراه با سازماندهی برنامه غذایی و ورزشی مناسب، باعث افزایش قدرت و حجم عضلات شما می شود. با توجه به تنوع فراوانی که در سبزیجات وجود دارد، شما با مصرف انواع مختلف سبزیجات می توانید از تاثیرات مثبت این مواد بر سلامت عمومی خود بهره مند شوید.

صفحه بهترین مکمل برای حجم را مشاهده کنید.

طریقه مصرف اسفناج برای عضله سازی

طریقه مصرف اسفناج برای عضله سازی
طریقه مصرف اسفناج برای عضله سازی
 1. افزودن اسفناج به شیک پروتئین:

اسفناج را با مواد دیگر شیک پروتئین خود ترکیب کنید. در ساده ترین حالت می‌توانید نصف فنجان اسفناج را با شیک پروتئین خود ترکیب کنید.

 1. ترکیب اسفناج با ماست و سایر مواد:

می توانید اسفناج را به ماست چرب یا کم چرب به مقدار 2 به 1 اضافه کنید. یا با ترکیب اسفناج، پنیر فتا و روغن زیتون، یک سس خوشمزه برای مزه دادن به مرغ و گوشت درست کنید.

 1. ترکیب با سایر سبزیجات:

اسفناج را می توانید به سایر سبزیجات نظیر انواع سبزی ها، سبزی خوراکی، کاهو و … اضافه کنید.

نکات مهم:

 • از اسفناج های تازه استفاده کنید.
 • همیشه اسفناج در منزل داشته باشید.
 • اسفناج های تازه را برای مصرف آماده کنید و به صورت طعم دهنده یا افزودن به غذای روزانه خود استفاده کنید.
 • برای ذخیره نگه داشتن اسفناج در منزل، اآآآن را در بسته بندی مناسب در یخچال نگهداری کنید و به طور منظم استفاده کنید.

نتیجه: اسفناج به تنهایی نمی تواند برای عضله‌سازی کارآمد باشد، بلکه فقط به عنوان یک عامل برای حمایت از عضلات شما می‌تواند مفید باشد. سعی کنید هر روز اسفناج به برنامه غذایی خود اضافه کنید و در کنار گوشت و منابع پروتئین غنی دیگر مصرف کنید.

عوارض زیاده روی در مصرف اسفناج برای عضله سازی

عوارض زیاده روی در مصرف اسفناج برای عضله سازی
عوارض زیاده روی در مصرف اسفناج برای عضله سازی

اسفناج یکی از سبزیجاتی است که بسیاری از افراد برای تقویت عضلاتشان استفاده می‌کنند. این گیاه بدون شک، مفید است، اما در مواردی عوارض ناخوشایندی نیز برای مصرف کنندگانش به همراه دارد.

در ادامه به بررسی عوارض زیاده روی در مصرف اسفناج برای عضله سازی پرداخته می شود:

 • تورم

مصرف اسفناج بیشتر از حد مجاز، می‌تواند منجر به تورم در برخی افراد شود. این تورم می‌تواند در هر قسمتی از بدن رخ دهد. عوارضی که ممکن است بدن از مصرف بیش از حد اسفناج برای عضله سازی تجربه کند عبارتند از:

 • سردرد
 • احساس درد در دستگاه گوارش
 • قرمزی و خارش در پوست

این عوارض معمولا بعد از مدتی به طور خود به خود از بین می‌روند، اما در صورتی که این علائم بیش از چند روز ادامه داشته باشند، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 • افت فشار خون

در بعضی افراد، خوردن اسفناج بیش از حد مجاز می‌تواند باعث افت فشار خون شود. اگر فشار خون شما از قبل از طریق دارو کنترل می‌شود، بهتر است با پزشک خود قبل از استفاده از اسفناج مشورت کنید.

در صورتی که علائم زیر را تجربه می‌کنید، بهتر است فوراً به پزشک خود مراجعه کنید:

 • خستگی و ضعف شدید
 • سرگیجه و تاری دید
 • حس بی‌قراری و لرزش
 • تنگی نفس
 • لرز

در مواردی، مصرف بیش از حد اسفناج، می‌تواند باعث لرزیدن دست‌ها و اندام‌های دیگر شود. این علائم معمولا هنگامی رخ می‌دهد که اسفناج همراه با مواد دیگری مانند کافئین مصرف شود. در صورتی که شما هنگامی که اسفناج می‌خورید به لرزش اندام‌های خود پی می‌برید، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

 • اختلالات گوارشی

اسفناج دارای خصوصیات لایه برداری است که می‌تواند باعث اختلالات گوارشی شود. این اختلالات معمولاً شامل درد شکم، تب و اسهال هستند. اگر شما هر یک از این علائم را پس از مصرف اسفناج تجربه می‌کنید، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

 • نتیجه

به طور کلی، مصرف اسفناج برای تقویت عضلات بسیار مفید است، اما باید به دقت مصرف شود. ایجاد عوارض در مصرف بیش از حد اسفناج ممکن است در برخی افراد رخ دهد.

برای جلوگیری از تجربه عوارض ناخوشایند، بهتر است همیشه مقدار مناسب اسفناج مصرف کنید و در صورت احساس هر گونه اختلال یا ناراحتی، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

برای عضله سازی مصرف اسفناج پخته شده بهتر است یا اسفناج خام؟

آیا مصرف اسفناج پخته شده برای عضله سازی بهتر است یا اسفناج خام؟ پیش از پاسخ به این سؤال، باید بدانید که سبزیجات پخته شده و خام قابلیت جذب مواد مغذی متفاوتی دارند.

 • اسفناج پخته شده

مصرف اسفناج پخته شده، فرصت بهتری را برای جذب مواد مغذی ایجاد می‌کند. به طور کلی، پخت سبزیجات باعث می‌شود تا مواد مغذی درون آن‌ها باز تر شوند و بتوانند به راحتی جذب شوند. همچنین، پخت سبزیجات می‌تواند به درستی رنگ و طعم آن‌ها را بهبود بخشد.

با این حال، پخت اسفناج در بعضی از حالات می‌تواند باعث از دست رفتن برخی از مواد مغذی آن شود. برای جلوگیری از از دست رفتن مواد مغذی، بهتر است اسفناج را به مدت کوتاهی پخت کنید و از مواد جایگزین از قبیل روغن زیتون استفاده کنید تا مواد مغذی درون آن حفظ شوند.

 • اسفناج خام

همچنین، اسفناج خام با ارزش غذایی بالایی همراه است و در واقع، اسفناج خام می‌تواند به عنوان یکی از بهترین منابع ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز برای عضله سازی باشد. با مصرف اسفناج خام، مواد مغذی فوری و بدون هیچ گونه از دست رفتنی به بدن منتقل می شوند. همچنین، اسفناج خام می‌تواند به پاکسازی بدن کمک کند و با افزایش سطح آنزیم ها در بدن به بهبود بافت های عضلانی کمک کند.

 • نتیجه

اگر به دنبال رژیم غذایی مناسب برای عضله‌ سازی هستید، مصرف اسفناج مناسب است. هر دو نوع اسفناج پخته شده و خام قابلیت جذب ویتامین‌ها و مواد مغذی را دارند. با این حال، مصرف اسفناج خام اولویت بهتری دارد زیرا تمامی مواد مغذی موجود در آن بدون از دست رفتن جذب بدن می شوند.

به هر حال، اسفناج پخته شده هم همچنان یک انتخاب خوب است، اگر از روش درستی برای پخت و سرو کردن آن استفاده کنید.

درکل، برای تأمین مواد مغذی برای عضله سازی بهتر است یک ترکیبی از اسفناج پخته شده و خام را در رژیم غذایی خود داشته باشید. با این روش، شما می‌توانید از همه فوایدی که اسفناج به عنوان یک سبزیجات سالم دارد برای جلوگیری از شل شدن عضلات و بهبود شکل بدن خود بهره ببرید.

در پایان توصیه می کنیم، با بهترین مکمل های بدنسازی آشنا شوید.

سخن پایانی

سخن پایانی
سخن پایانی

ما در این مقاله، به بررسی مسئله اسفناج برای عضله سازی، پرداختیم.

اسفناج یکی از سبزیجات پرمصرف در جهان است و بسیاری از افراد آن را به عنوان یک انتخاب سالم برای تأمین ویتامین‌ها و مواد مغذی از قبیل آهن، پتاسیم، ویتامین C، ویتامین K و فیبر در رژیم غذایی خود قرار می‌دهند.

با توجه به بازدهی بالا و تاثیر غذایی قابل توجه اسفناج، بسیاری از علاقه ‌مندان به سلامتی، معتقدند که مصرف اسفناج به منظور ساخت عضلات توصیه می‌شود.

همانطور که می‌دانید، عضلات برای کارکرد صحیح بدن و جلوگیری از مشکلات جسمی نظیر افزایش وزن، آسیب در رگ‌ها و بیماری‌های انسدادی جایگاه بسیار مهمی دارند.

نتیجه می گیریم که اسفناج باعث رشد عضلات می شود، یعنی دارای اجزایی مانند آنتی اکسیدان ها و استروئیدهای گیاهی طبیعی است که سبب تقویت عضلات می شوند. هنگام استفاده از اسفناج، پروتئین (تخم مرغ یا شیک های پروتئینی) و کالری (جو دو سر، میوه ها و..) به آن بیافزایید.

اسفناج فاقد میزان قابل توجهی از پروتئین است، به طوری که یک فنجان اسفناج کمتر از 1 گرم پروتئین دارد.

چنانچه تمایل به مصرف غذاهای پروتئین دار دارید، سعی کنید شیک های پروتئینی، مرغ، تخم مرغ، ماهی، گوشت و … را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.