محصول ارگانیک سفت می شه، ولی خراب نمی شه

حقیقت‌هایی درباره پروتئین وی که شرکت‌ها نمی‌خواهند شما بدانید!

بهترین زمان مصرف گلوتامین

بهترین زمان مصرف گلوتامین

Table of Contents

در این مقاله، به بررسی بهترین زمان مصرف گلوتامین خواهیم پرداخت.

امروزه همه ما از اهمیت ورزش و سلامتی باخبر هستیم. ورزش می تواند باعث افزایش سلامت و تندرستی ما شود. ورزش های مختلفی نیز وجود دارد که هر کدام می تواند به نوبه خود تاثیر زیادی در سلامتی ما داشته باشد.

از جمله ورزش هایی که بسیار مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است و بسیاری از افراد، اوقات فراغت خود را به انجام این ورزش می گذرانند، ورزش بدنسازی است. ورزش بدنسازی از محبوب ترین ورزش ها محسوب می شود و این ورزش هیچ گونه محدودیت سنی و جنسیتی نیز ندارد و هر فردی می تواند اقدام به انجام این ورزش کند.

بدنسازی می تواند در افزایش استقامت بدن، افزایش قدرت بدن، افزایش حجم عضلات و … نیز تاثیرگذار باشد و جزو ورزش هایی می باشد که می تواند منجر به تناسب اندام و افزایش وزن برای افراد لاغر شود.

انجام این ورزش و تاثیرگذاری آن منوط بر استفاده انواع مواد مغذی و معدنی است که از جمله آن می توان به انواع پروتئین ها و ویتامین ها اشاره کرد که به صورت مواد غذایی و یا مکمل های ورزشی قابل استفاده است.

پیشنهاد می کنیم از پست بهترین مکمل برای جلوگیری از ریزش عضلات دیدن کنید.

ویدئو بهترین زمان مصرف گلوتامین

در ورزش بدنسازی، یکی از مهمترین دغدغه ها، استفاده از انواع مکمل های بدنسازی است که این مکمل ها در انواع و اقسام مدل ها و برندها نیز تولید می شود و هر کدام از مکمل ها نقش خاصی در زمینه سلامتی بدن و … خواهد داشت. از جمله مکمل های قابل استفاده در این ورزش، مکمل گلوتامین است.

L- Glutamine جزو پراستفاده ترین و بهترین مکمل های بدنسازی به حساب می آید و ورزشکاران در رشته های مختلف ورزشی از جمله بدنسازی از آن استفاده می کنند. حتی گلوتامین می تواند ماهیت درمانی برخی عارضه ها را داشته باشد.

برای برخورداری از مزیت های این مکمل، باید در خصوص نحوه مصرف آن و این که در چه زمانی درست مصرف شود، اطلاعات کافی به دست آورد. به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل به بررسی مکمل گلوتامین و مهمتر از آن بهترین زمان مصرف گلوتامین بپردازیم و نکاتی را در این خصوص اشاره کنیم.

همچنین در ادامه مقاله به بررسی چند نمونه از بهترین مکمل های مرتبط با گلوتامین که می تواند حتی تاثیر بیشتری از گلوتامین برای بدن داشته باشد، بپردازیم که این محصولات، محصول شرکت استرالیایی ATP می باشد که شرکت ترندان اسپرت به عنوان نمایندگی رسمی این برند در کشور ما فعالیت دارد.

توصیه می کنیم از صفحه بهترین مکمل برای حجم دیدن کنید.

اینفوگرافیک بهترین زمان مصرف گلوتامین

اینفوگرافیک بهترین زمان مصرف گلوتامین
اینفوگرافیک بهترین زمان مصرف گلوتامین

در واقع، شرکت بازرگانی ترندان اسپرت، تنها نماینده این برند معتبر در ایران می باشد. در ادامه مقاله در خصوص خواص گلوتامین برای بدن، عوارض مصرف آن و موارد منع مصرف آن نکاتی را اشاره خواهیم کرد. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ما در این مقاله به موضوع های زیر خواهیم پرداخت:

آشنایی با مکمل گلوتامین

مکمل Glutamine برند ATP چیست؟

بهترین زمان مصرف گلوتامین چیست؟

آشنایی با مکمل Zeus Juice برند ATP

آشنایی با مکمل Fortitude برند ATP

میزان مصرف گلوتامین چقدر است؟

ضرورت وجود گلوتامین در بدن را بیان نمایید.

چه افرادی به مصرف گلوتامین نیاز دارند؟

گلوتامین در چه مواد غذایی وجود دارد؟

کمبود گلوتامین در چه مواردی رخ می دهد؟

عوارض مصرف مکمل گلوتامین چیست؟

موارد منع مصرف گلوتامین کدامند؟

مصرف گلوتامین در دوران بارداری و شیردهی چگونه است؟

آیا مصرف گلوتامین برای کودکان مجاز است؟

نتیجه گیری

 

آشنایی با مکمل گلوتامین

آشنایی با مکمل گلوتامین
آشنایی با مکمل گلوتامین

در ابتدا لازم است توضیحی در خصوص گلوتامین و مکمل گلوتامین ارائه دهیم. گلوتامین در واقع یک اسیدآمینه ضروری محسوب می شود که عملکرد و نقش های زیادی را در بدن ایفا می کند. در واقع گلوتامین یک بلوک سازنده پروتئین در بدن است که نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن ایفا می کند.

همچنین گلوتامین عملکردهای متعددی بر سلامتی بدن خواهد داشت که از جمله آن می توان به سلامت گوارشی از جمله روده ها اشاره کرد. بدن انسان به صورت طبیعی می تواند این اسیدآمینه را تولید کند و از طریق برخی از مواد غذایی می تواند وارد بدن شود.

استفاده از مکمل گلوتامین جزو موارد مهم در خصوص افراد عادی و به خصوص ورزشکاران می باشد. زیرا همان طور که گفته شد، گلوتامین یک اسیدآمینه ضروری در بدن محسوب می شود و وجود آن برای بدن، بسیار ضروری است و نقش مهمی در ساخت پروتئین در بدن ایفا می کند.

از آنجایی که ورزشکاران بدنساز، برای پرورش عضلات و ماهیچه های خود به پروتئین نیاز دارند، گلوتامین می تواند به عنوان یک مکمل مناسب برای تامین اسیدآمینه ضروری بدن برای سنتز پروتئین به حساب آید.

گلوتامین جزو فراوان ترین نوع اسیدآمینه در بدن محسوب می شود

گلوتامین جزو فراوان ترین نوع اسیدآمینه در بدن محسوب می شود و کمبود آن می تواند باعث ضعف در سیستم عضلانی بدن شود و می تواند در عملکرد ورزشی و رشد عضلات بدن تاثیرات منفی داشته باشد.

به همین دلیل نباید از اهمیت مصرف گلوتامین و بهترین زمان مصرف گلوتامین گذشت. ما در ادامه، به معرفی یکی از بهترین برندهای تولید کننده مکمل گلوتامین می پردازیم.

مکمل Glutamine برند ATP

مکمل Glutamine برند ATP
مکمل Glutamine برند ATP

همان طور که در بخش قبلی گفته شد، مکمل گلوتامین یکی از ضروری ترین اسیدآمینه های بدن محسوب شوده و همچنین بیشترین اسیدآمینه موجود در خون است. در حین انجام تمرینات ورزشی، گلوتامین نیز از خون تخلیه می شود و به همین دلیل بدن می تواند دچار ضعف و کاهش انرژی شود.

به همین دلیل ورزشکاران برای جبران این اسیدآمینه از دست رفته باید از مکمل گلوتامین استفاده کنند تا بتوانند در ریکاوری عضلات بعد از تمرین و همچنین رشد عضلات خود کمک کنند.

از جمله بهترین برندهای تولید کننده مکمل گلوتامین، برند ATP است که شرکت ترندان اسپرت به عنوان تنها نمایندگی رسمی این برند در کشور ما فعالیت دارد.

از جمله فواید مصرف مکمل گلوتامین برند ATP عبارتند از:

 • کمک به ریکاوری عضلات
 • کاهش درد عضلانی و جلوگیری از گرفتگی عضلات
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • آنتی کاتابولیک
 • حفظ پروتئین عضلات و جلوگیری از تحلیل رفتن عضلات
 • بهبود سلامت سیستم گوارش

نحوه مصرف آن که البته در بخش بهترین زمان مصرف گلوتامین به صورت جداگانه توضیح داده می شود، بدین گونه است که حدود 5 گرم از آن را می توانید قبل از تمرین و یا قبل از خواب مصرف کنید. برای تهیه این محصول می توانید به وبسایت شرکت ترندان اسپرت مراجعه کنید.

بهترین زمان مصرف گلوتامین

بهترین زمان مصرف گلوتامین
بهترین زمان مصرف گلوتامین

همان طور که متوجه شدید، گلوتامین یکی از مهمترین اسیدآمینه های ضروری در بدن انسان محسوب می شود. ورزشکارانی که قصد مصرف مکمل گلوتامین را دارند، در ابتدا لازم است روزی 5 گرم از آن را مصرف کنند و در صورت لزوم و با مشورت پزشک تغذیه، در دوزهای بالاتری نیز مصرف نمایند.

تحقیقات متعددی در خصوص مصرف گلوتامین انجام شده است که این تحقیقات نشان می دهد که مصرف بین 13 الی 14 گرم گلوتامین در روز هم می تواند مجاز باشد و عوارضی را در پی نخواهد داشت. در خصوص بهترین زمان مصرف گلوتامین نیز چندین نوع زمان وجود دارد که عبارتند از:

مصرف گلوتامین بعد از تمرین

بسیاری از تحقیقات انجام شده نشان می دهد که یکی از زمان های مناسب برای مصرف مکمل گلوتامین، بعد از انجام تمرین ورزشی می باشد. از آنجایی که گلوتامین می تواند باعث افزایش تولید هورمون رشد در بدن شود، این مسئله در واقع می تواند نوعی مزیت محسوب گردد.

زیرا با افزایش هورمون رشد در بدن، تاثیر زیادی بر رشد عضلات و حجم دهی عضلات خواهد گذاشت و همچنین کمک کننده در کاهش چربی های انباشته شده در بدن می شود. در واقع این مسئله به صورت مستقیم با متابولیسم بدن سر و کار دارد.

بنابراین مکمل گلوتامین و مصرف آن بعد از تمرین ورزشی می تواند گزینه مناسبی باشد. مکمل گلوتامین می تواند تاثیر گذاری بر روند کاهش قند خون داشته باشد و افرادی که دچار مشکلات قند خون هستند و در مقابل ترشح انسولین نیز مقاومت دارند، گلوتامین می تواند این حساسیت و مقاومت را از بین ببرد و مصرف آن بعد از تمرین می تواند باعث ایجاد تعادل در قند خون فرد شود.

عموما بهتر است تا نیم ساعت بعد از تمرین ورزشی، اقدام به مصرف مکمل گلوتامین نمود و این کار باعث سنتز پروتئین در عضلات می شود و در کنار آن مصرف مکمل هایی مانند مکمل های پروتئینی یا کلاژنساز می تواند مزید بر علت شود و در کنار گلوتامین، باعث افزایش حجم عضلات و ریکاوری بهتر عضلات بعد از تمرین شود.

از طرفی گلوتامین تا حدودی می تواند در جذب مواد معدنی مختلف تاثیرگذار باشد و از آنجایی که تغذیه بعد از تمرین ورزشی از اهمیت زیادی برخوردار است، مصرف گلوتامین به همراه مصرف مواد غذایی مغذی می تواند باعث جذب حداکثری این مواد معدنی در بدن شود.

مصرف گلوتامین قبل از خواب

از بهترین زمان مصرف گلوتامین می توان به مصرف گلوتامین قبل از خواب اشاره کرد. زیرا هورمون رشد در هنگام خواب به حداکثر مقدار خود خواهد رسید و مصرف گلوتامین به مقدار درست و اصولی می تواند باعث افزایش حداکثری هورمون رشد در همان هنگام خواب شود و در نتیجه در فرایند ریکاوری عضلات و همچنین رشد عضلات نقش مهمی ایفا می کند.

خواب و استراحت جزو اصول اصلی و مورد مهم رشد عضلات است و باید به آن توجه شود و مکمل گلوتامین و مصرف آن در هنگام خواب شبانه می تواند کمک زیادی در بازسازی عضلات تخریب شده، رشد عضلات و ریکاوری بدن داشته باشد.

مصرف گلوتامین پس از بیدار شدن از خواب

از دیگر مواردی که می توان در خصوص بهترین زمان مصرف گلوتامین عنوان کرد، مصرف این مکمل در هنگام صبح و بعد از بیدار شدن از خواب می باشد. زمانی که بدن در هنگام صبح شروع به فعالیت می کند، با کمبود مواد معدنی همراه است که با صبحانه می توان اقدام به رفع آن نمود.

در این زمان، میزان جذب مواد غذایی و مواد معدنی در حداکثرترین زمان ممکن است و مصرف گلوتامین می تواند باعث جذب بیشتر مواد غذایی و ویتامین ها و مواد معدنی مختلف در بدن شود.

بهتر است برای جذب بیشتر گلوتامین و همچنین تاثیر بیشتر آن، از مکمل های پودری گلوتامین استفاده کنید. مکمل گلوتامین برند ATP جزو بهترین برندهای این مکمل می باشد که شرکت ترندان اسپرت به عنوان نمایندگی رسمی این برند در ایران فعالیت دارد.

مصرف گلوتامین در طول تمرینات ورزشی

مصرف گلوتامین در طول تمرینات ورزشی
مصرف گلوتامین در طول تمرینات ورزشی

برخی از تحقیقات و پژوهش ها نشان می دهد که از دیگر موارد در خصوص بهترین زمان مصرف گلوتامین می تواند در حین انجام تمرینات ورزشی باشد. این کار باعث عملکرد بهتر ورزشکار در طول انجام حرکات تمرینی به خصوص حرکات تمرینی شدید و قدرتی خواهد شد.

از آنجایی که بدن در طول تمرین نیاز به اسیدآمینه های ضروری دارد تا از تخریب عضلات جلوگیری کند، مصرف گلوتامین می تواند در این زمینه چاره ساز باشد و تاثیر زیادی در عملکرد ورزشکار و افزایش حجم عضلات داشته باشد.

حال در ادامه مقاله، به برخی از مکمل های برند ATP که می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای گلوتامین باشد، خواهیم پرداخت. شما کلیه مکمل های این برند معتبر را می توانید از طریق شرکت ترندان اسپرت به عنوان تنها نماینده انحصاری این برند استرالیایی در ایران تهیه نمایید.

مکمل Zeus Juice برند ATP

مکمل Zeus Juice برند ATP
مکمل Zeus Juice برند ATP

از دیگر مکمل های ضروری برای بدن که می تواند منجر به تولید اسیدآمینه های ضروری بدن شود، مکمل Zeus Juice می باشد. این مکمل محصول شرکت ATP بوده و می تواند به نوعی عملکرد مشابه مکمل گلوتامین را داشته باشد و یا می توان در گلوتامین اقدام به مصرف آن کرد.

عملکرد این مکمل به گونه ای است که به دلیل داشتن اسیدآمینه های شاخه دار که BCAA نام دارد، باعث رشد عضلات و افزایش حجم بدون چربی های اضافی شود.

این مکمل می تواند نقش مهمی در تغذیه عضلات بعد از تمرین داشته باشد و آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن را به صورت کامل تامین کند. فرم پودری این مکمل می تواند باعث جذب سریع تر در بدن شود.

از جمله مزیت های مصرف مکمل Zeus Juice عبارتند از:

 • تامین کننده آمینواسیدهای ضروری
 • هر سروینگ حاوی 7 گرم BCAA
 • حاوی هیدروکسی پرولین
 • تغذیه‌ی کامل عضلات برای جلوگیری از تحلیل عضلت
 • ریکاوری بهتر
 • افزایش حجم عضلات

نحوه مصرف آن بدین گونه است که می توان قبل از تمرین یا حین تمرین اقدام به استفاده از آن کرد و حتی می تواند بعد از تمرین هم برای ریکاوری بهتر از آن استفاده کرد که البته توصیه می شود برای استفاده بهتر و دقیق تر از آن، با متخصص تغذیه مشورت های لازم را انجام دهید. برای تهیه این محصول می توانید به وبسایت شرکت ترندان اسپرت که تنها نمایندگی رسمی برند ATP در ایران می باشد، مراجعه نمایید.

شما در حال مطالعه مقاله بهترین زمان مصرف گلوتامین می باشید.

مکمل Fortitude برند ATP

مکمل Fortitude برند ATP
مکمل Fortitude برند ATP

از دیگر مکمل هایی که می تواند مانند گلوتامین تاثیر زیادی برای ورزشکاران داشته باشد، مکمل Fortitude می باشد که این محصول هم محصول شرکت ATP می باشد. این مکمل در واقع حاوی آمینواسیدهای ضروری بدن است که جزو نیازهای ضروری و اصلی یک ورزشکار برای تغذیه عضلات محسوب می شود.

برای این که بتوان به کیفیت بیشتری اقدام به عضله سازی کرد، لازم است از چنین مکمل هایی استفاده شود که می توان این مکمل را با مشورت پزشک متخصص تغذیه جایگزین گلوتامین نموده و اقدام به مصرف آن کرد.

دریافت مناسب آمینواسیدها باعث می‌شود تا عضله سازی با کیفیت بالایی رخ دهد، احتمال ریزش عضله کاهش پیدا کند و ریکاوری با کیفیت بالاتری انجام شود.

از جمله مواد معدنی موجود در مکمل Fortitude می توان به سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم اشاره کرد که هر کدام از آن ها می تواند برای بدن مفید باشد و به خصوص برای ورزشکار بسیار مهم خواهد بود.

از جمله مزیت های مصرف مکمل Fortitude عبارتند از:

 • تامین کننده آمینواسیدهای ضروری
 • حاوی الکترولیت‌های مورد نیاز بدن
 • ریکاوری بهتر
 • سوخت رسانی مناسب به عضلات
 • عضله سازی بیشتر
 • گلوتامین، BCAA و EAA

برای مصرف آن می توانید بر اساس نوع تمرین و تغذیه خود، قبل تمرین، حین تمرین و بعد از تمرین، اقدام به مصرف کنید که البته توصیه می شود با متخصص تغذیه مشورت های لازم انجام شود. برای تهیه این محصول می توانید به وبسایت شرکت ترندان اسپرت که نمایندگی رسمی برند ATP در ایران را بر عهده دارد، مراجعه فرمایید.

توصیه می کنیم از صفحه افزایش وزن سریع در یک ماه دیدن کنید.

میزان مصرف گلوتامین چقدر است؟

میزان مصرف گلوتامین چقدر است؟
میزان مصرف گلوتامین چقدر است؟

از دیگر مسائل مهم در خصوص مصرف گلوتامین علاوه بر بهترین زمان مصرف گلوتامین، مقدار مصرف این مکمل در طول روز است. میزان مصرف این مکمل با توجه به شرایط جسمی فرد و تجویز متخصص تغذیه می تواند متفاوت باشد.

به صورت کلی یک فرد می تواند تا حدود 20 گرم در روز گلوتامین مصرف کند که البته این مقدار برای همه افراد مناسب نیست و برخی نیز باید به مقدار کمتری در روز مصرف کنند و عواملی مانند لاغری و وزن فرد، شرایط جسمی فرد، نداشتن حساسیت و بیماری های مختلف و … می تواند در میزان مصرف گلوتامین تاثیرگذار باشد.

به همین دلیل است که توصیه می شود حتما با یک متخصص تغذیه مشورت گردد. از دیگر اصول مصرف گلوتامین در طول روز، تقسیم کردن مصرف آن در طول روز است که طبق مطالب پیشین در بخش بهترین زمان مصرف گلوتامین، می توانید بین زمان های مختلف تقسیم بندی انجام دهید و از مکمل گلوتامین استفاده کنید.

دلیل مصرف گلوتامین در تعداد دفعات مختلف در روز، جذب حداکثری مواد معدنی در بدن است

دلیل مصرف گلوتامین در تعداد دفعات مختلف در روز، جذب حداکثری مواد معدنی در بدن است و از آنجایی که گلوتامین جزو اسیدآمینه های ضروری بدن است و نقش مهمی در جذب پروتئین و دیگر مواد معدنی دارد، مصرف روزانه آن و در دفعات مختلف می تواند این امر مهم را میسر سازد.

همچنین استفاده از مکمل های گلوتامین و دیگر مکمل های دارای اسیدآمینه برند ATP می تواند کمک کننده در زمینه رشد عضلات و جذب مواد معدنی در بدن شود که شما می توانید برای تهیه این محصولات، به وبسایت شرکت ترندان اسپرت که به عنوان تنها نمایندگی انحصاری و رسمی این برند در ایران فعالیت دارد، مراجعه کنید و اقدام به تهیه این محصولات نمایید.

ضرورت وجود گلوتامین در بدن

ضرورت وجود گلوتامین در بدن
ضرورت وجود گلوتامین در بدن

در خصوص اهمیت مصرف گلوتامین و وجود این اسیدآمینه در بدن، نکاتی در این مقاله اشاره شد و متوجه شدیم که گلوتامین جزو ضروریات بدن انسان است که می تواند از طریق مواد غذایی مختلف و یا مکمل های ورزشی وارد بدن انسان شود و تاثیر زیادی در افزایش سنتز پروتئین خواهد گذاشت. این مسئله در واقع می تواند جوانب زیادی را تحت پوشش خود قرار دهد.

در واقع کاربرد گلوتامین، صرفا برای انجام فعالیت های ورزشی نبوده و می تواند کمک کننده بسیاری از مسائل در بدن ما شود. گلوتامین می تواند در تشکیل گلوکز در بدن، انتقال آب در بدن و انتقال مواد معدنی و ویتامین های مختلف در جریان خون تاثیر زیادی داشته باشد.

به همین دلیل از مزیت های زیادی برخوردار است و می تواند جزو ضروریات بدن محسوب شود و مصرف آن فوایدی برای بدن خواهد داشت که از جمله این ضروریات و فواید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تاثیر گلوتامین در عضله سازی و عملکرد ورزشی

با دانستن مسئله بهترین زمان مصرف گلوتامین، می توان مزیت های زیادی از آن برای عضله سازی و فعالیت های ورزشی دریافت کرد که در مباحث قبلی در خصوص این موضوع مهم، توضیحاتی ارائه شد.

استفاده از گلوتامین می تواند تاثیر زیادی در روند عضله سازی افراد داشته باشد. این مسئله بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که از لاغری رنج می برند و قصد دارند توسط ورزش به افزایش وزن اصولی و دلخواهی برسند و در عین حال، دچار مشکلات چربی در بدن نشوند.

در واقع گلوتامین می تواند منجر به افزایش حجم خشک شود و صرفا بر ماهیت حجم دهی عضلات تاثیرگذار است. البته مصرف گلوتامین در کنار دیگر مکمل های افزایش وزن می تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد و ماهیت جذب کنندگی این مکمل ها در بدن را میسر خواهد ساخت.

از طرفی دیگر، موضوع مهمی که پیش خواهد آمد، این است که افراد ورزشکار، گاهی ممکن است به دلیل افزایش شدت تمرین خود، دچار مشکلاتی مانند کشیدگی عضلات، گرفتگی عضلات و حتی آسیب های ورزشی شوند و طبیعتا برای جلوگیری از این عوامل، باید فرایند ریکاوری درستی برای بدن ورزشکار رخ دهد تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

مکمل گلوتامین در واقع می تواند کمک زیادی در روند ریکاوری کردن عضلات بدن داشته باشد و از بروز آسیب دیدگی های ورزشی خفیف و شدید جلوگیری خواهد کرد.

در کنار آن می توان از مکمل های دارای اسیدهای آمینه ضروری برند ATP هم استفاده کرد و از مزایای آن بهره مند شد. این مکمل ها می تواند در کنار گلوتامین و یا به صورت مجزا مصرف شوند و باعث تقویت عضلات و ریکاوری عضلات شوند. برای تهیه این محصولات از برند ATP می توانید به سایت شرکت ترندان اسپرت مراجعه کنید و اقدام به خرید محصولات نمایید.

مصرف گلوتامین برای بهبود بیماری های روده و معده

مصرف گلوتامین می تواند تاثیرات مثبتی بر روند کارکرد سیستم گوارشی انسان اعم از روده و معده داشته باشد. افرادی که دچار مشکل زخم معده و یا ورم معده هستند، می توانند از مکمل گلوتامین برای درمان عارضه خود و تقویت سیستم معده خود استفاده کنند. علاوه بر این، افرادی که دچار مشکلات روده ای و التهابات روده ای هستند هم می توانند با استفاده از گلوتامین، روند درمانی بهتری را تجربه کنند.

زیرا گلوتامین به دلیل داشتن اسیدآمینه های ضروری می تواند تاثیر زیادی در تقویت عضلات و ماهیچه های گوارشی داشته باشد و قسمت های آسیب دیده را می تواند ترمیم نماید. توصیه اکید ما این است که حتما با یک متخصص گوارش مشورت های لازم را انجام دهید تا بتوانید در مقدار مشخص و دانستن بهترین زمان مصرف گلوتامین، اقدام به مصرف گلوتامین نمایید.

تقویت سیستم ایمنی

از دیگر عملکردهای موثر در مصرف گلوتامین که می تواند جزو ضروریات مصرف آن برای یک فرد باشد، تقویت سیستم ایمنی فرد است. گلوتامین در واقع می تواند یک منبع سوخت مهم و حیاتی برای سلول های بدن و سیستم ایمنی بدن محسوب شود. از جمله این موارد، کمک به عملکرد گلبول های سفید است که نقش مهمی در سلامت و پایداری بدن ایفا می کند.

بسیاری از افرادی که اقدام به انجام انواع جراحی ها می کنند، با ضعف سیستم ایمنی بدنی بعد از جراحی مواجه هستند. در چنین مواقعی، پزشک در صورت نیاز اقدام به تجویز مکمل گلوتامین خواهد کرد تا فرد بتواند به بازسازی سیستم ایمنی بدن خود و سلول های آسیب دیده بدن خود بپردازد.

مصرف و مقدار آن با توجه به شرایط جسمی فرد می تواند متفاوت باشد و از طرفی در خصوص مصرف این مکمل برای چنین افرادی، پزشک تصمیم خواهد گرفت. پروتئین جزو جدایی ناپذیر بدن انسان برای تقویت قوای بدن است و جذب حداکثری آن می تواند باعث ترمیم سلول های بدن و سیستم ایمنی بدن شود. برای جذب حداکثری پروتئین، باید از مکمل هایی مانند گلوتامین استفاده شود تا سنتز پروتئین در بدن را افزایش دهد.

بنابراین مصرف مکمل گلوتامین را باید جدی گرفت و همچنین می توان از مکمل های برند ATP استفاده کرد که می تواند نقش بسیار موثری در زمینه تقویت سیستم ایمنی بدن داشته باشد.

این مکمل ها توسط شرکت ترندان اسپرت به صورت قانونی وارد کشور می شود و برای تهیه آن می توانید با مراجعه به وبسایت شرکت ترندان اسپرت، اقدامات لازم را انجام دهید. شرکت ترندان اسپرت، تنها نماینده رسمی و انحصاری این برند معتبر در ایران می باشد.

شما در حال مطالعه مقاله بهترین زمان مصرف گلوتامین می باشید.

چه افرادی به مصرف گلوتامین نیاز دارند؟

چه افرادی به مصرف گلوتامین نیاز دارند؟
چه افرادی به مصرف گلوتامین نیاز دارند؟

یکی از موارد مهم در خصوص مصرف گلوتامین، این است که بدانیم چه افرادی بیشتر به مصرف این مکمل نیاز دارند. عموما افرادی که رژیم غذایی سالمی دارند و همچنین فعالیت های ورزشی مانند بدنسازی را انجام می دهند، نیازی نخواهند داشت که مکمل گلوتامین را مصرف کنند.

این مسئله درست است که گلوتامین جزو اسیدآمینه های ضروری بدن است؛ اما این ماده به صورت طبیعی در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد و چنین افرادی می توانند با رژیم غذایی درست، اقدام به دریافت گلوتامین کنند.

بنابراین افرادی که ورزش های سنگین مانند بدنسازی را انجام می دهند و یا رژیم غذایی اصولی ندارند، حتما باید از مکمل گلوتامین استفاده کنند و مسئله بهترین زمان مصرف گلوتامین برای آن ها بسیار مهم است.

میزان وجود اسیدآمینه ضروری گلوتامین در بدن با توجه به شرایط مختلفی می تواند برای یک فرد متفاوت باشد. به عنوان مثال فردی که باردار است و یا در دوران شیردهی به کودک خود قرار دارد، میزان این اسیدآمینه بسیار کم است و طبیعتا نیاز به مصرف گلوتامین خواهد داشت.

نیاز به این اسیدآمینه

از طرفی افرادی که با مشکلاتی مانند خستگی بیش از حد، بیماری هایی مانند سوء هاضمه و … مواجه هستند هم به مقدار بیشتری نیاز به این اسیدآمینه ضروری خواهند داشت و میزان مصرف گلوتامین برای آن ها باید بیشتر باشد که در چنین مواقعی، پزشک میزان مصرف آن را برای فرد مشخص خواهد کرد.

علاوه بر ورزشکاران و افرادی که دچار مشکلات جسمی هستند، افرادی که دائما دچار مشکلاتی نظیر استرس و اضطراب هستند، می توانند از گلوتامین استفاده کنند. زیرا استرس یک سم برای بدن محسوب می شود و می تواند مشکلات روحی و جسمی زیادی برای فرد ایجاد کند.

گلوتامین می تواند علاوه بر کاهش استرس، در جلوگیری از مشکلات جسمی مانند مشکلات پوست و … موثر باشد و طبیعتا برای چنین افرادی بسیار مهم است که گلوتامین مصرف کنند.

با تمام این اوصاف می توان گفت که افرادی که شرایط بالا را در خود می بینند، می توانند اقدام به مصرف مکمل گلوتامین کنند و از مزیت های آن بهره مند شوند و اهمیت بهترین زمان مصرف گلوتامین برای آن ها بسیار زیاد است.

یکی از بهترین برندهای تولید مکمل های دارای اسیدآمینه از جمله مکمل گلوتامین، برند ATP می باشد که شرکت ترندان اسپرت به عنوان نمایندگی رسمی این برند در کشور ما فعالیت دارد و شما می توانید برای تهیه محصولات برند ATP به وبسایت شرکت ترندان اسپرت مراجعه نمایید.

گلوتامین در چه مواد غذایی وجود دارد؟

گلوتامین در چه مواد غذایی وجود دارد؟
گلوتامین در چه مواد غذایی وجود دارد؟

گلوتامین که به عنوان یکی از مهمترین اسیدآمینه های بدن محسوب می شود، می تواند در بسیاری از مواد غذایی وجود داشته باشد و در واقع فردی که یک رژیم غذایی اصولی و درستی دارد، می تواند به صورت روزانه از مواد غذایی مختلف، بین 3 الی 5 گرم گلوتامین دریافت کند.

این که چه مقدار از هر ماده غذایی دارای گلوتامین است، همچنان در حال مطالعه است. اما به صورت کلی بسیاری از مواد غذایی دارای این اسیدآمینه ضروری می باشند و افرادی که فعالیت ورزشی ندارند و رژیم غذایی سالمی را انتخاب کرده اند، می توانند از این مواد غذایی مقدار زیادی گلوتامین دریافت کنند. به صورت کلی هر ماده غذایی حاوی پروتئین، می تواند مقداری گلوتامین داشته باشد.

به صورت کلی یک رژیم غذایی معمولی حاوی 3 الی 5 گرم گلوتامین است. از جمله مواد غذایی که می توان از آن مقداری گلوتامین دریافت کرد، می توان به گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ، شیر بدون چربی، برنج سفید و ذرت اشاره داشت.

شما در حال مطالعه مقاله بهترین زمان مصرف گلوتامین می باشید.

کمبود گلوتامین در چه مواردی رخ می دهد؟

کمبود گلوتامین در چه مواردی رخ می دهد؟
کمبود گلوتامین در چه مواردی رخ می دهد؟

وجود گلوتامین برای بدن بسیار ضروری است. بسیاری از عوامل و موارد می تواند باعث کاهش میزان گلوتامین در بدن شود و می تواند مشکلاتی را برای بدن ایجاد کند. از جمله مواردی که منجر به کاهش میزان گلوتامین در بدن می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شوک عصبی یا استرس بیش از حد
 • افرادی که دچار شوک عصبی می شوند و یا دائما در استرس و اضطراب هستند.
 • افرادی که دچار مشکلات روحی شدید شده اند.
 • افراد دارای عفونت های شدید
 • افرادی که به دلیل بیماری مجبور به استفاده از پرتو درمانی هستند.
 • افرادی که به دلیل بیماری سرطان، شیمی درمانی انجام می دهند.
 • افراد دارای بیماری های مرتبط با اخلال سیستم ایمنی بدن مانند ایدز و …
 • افراد دارای مشکلات گوارشی مانند بیماری های روده ای و …
 • افرادی که در رژیم غذایی خود از مواد غذایی پروتئینی استفاده نمی کنند.

چنین افرادی دچار کاهش میزان گلوتامین در بدن خواهند شد و لازم است اقدام به مصرف مکمل گلوتامین کنند. چنین افرادی می توانند اقدام به تهیه مکمل گلوتامین به خصوص مکمل های برند ATP نمایند که شرکت ترندان اسپرت به عنوان نمایندگی رسمی این برند در ایران فعالیت دارد و می توانید با تهیه این محصولات از برند ATP اقدام به جبران کاهش این اسیدآمینه ضروری در بدن خود نمایید.

 عوارض مصرف مکمل گلوتامین

عوارض مصرف مکمل گلوتامین
عوارض مصرف مکمل گلوتامین

طبیعتا مصرف بیش از اندازه هر ماده غذایی و یا مکمل های غذایی و ورزشی می تواند مشکلاتی را برای ما به وجود بیاورد؛ مکمل گلوتامین هم از این قاعده مستثنی نیست. با دانستن مسئله بهترین زمان مصرف گلوتامین می توان از بروز عوارض نیز جلوگیری کرد.

با این حال مصرف بیش از اندازه گلوتامین می تواند باعث افزایش بیش از این نوع اسیدآمینه در بدن شود و اختلالاتی را به وجود بیاورد.

اگر بخواهیم تعدادی از عوارض گلوتامین در صورت استفاده بیش از حد آن را عنوان کنیم، می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:
 • واکنش‌های آلرژیک همچون کهیر
 • واکنش های حساسیتی و آلرژی از جمله جوش و کهیر
 • مشکلات تنفسی و اخلال در وضعیت آن
 • ایجاد ورم در ناحیه صورت و لب و همچنین ورم در ناحیه گلو
 • درد در قفسه سینه
 • ایجاد عفونت هایی مانند تب، درد گلو، علائم آنفلوآنزا مانند درد استخوان و …

علاوه بر این موارد، می توان به زخم دهان هم اشاره کرد که ناشی از مصرف بیش از حد گلوتامین در بدن می شود. همچنین اگر از برندهای نامعتبری نیز تهیه شود، می تواند چنین مشکلاتی را ایجاد کند. مشکلاتی مانند تهوع، اسهال، استفراغ، احساس ضعف و خستگی بیش از حد و … می تواند از دیگر مشکلات و عارضه هایی باشد که در صورت استفاده بیش از حد از گلوتامین برای بدن به وجود می آید و یا از برندهای نامعتبری نیز تهیه شود.

یکی از راه‌های اجتناب از عوارض مصرف مکمل گلوتامین

یکی از راه‌های اجتناب از عوارض مصرف مکمل گلوتامین این است که هرگز گلوتامین را به نوشیدنی‌های گرم اضافه نکنید، زیرا گرما گلوتامین را از بین می‌برد. از مصرف این مکمل در دوران بارداری و شیردهی بدون مشورت با پزشک اجتناب کنید.

استفاده از آب زیاد در حین مصرف گلوتامین از اهمیت زیادی برخوردار است و باعث جذب بیشتر گلوتامین در بدن می شود. همچنین لازم است حتما با متخصص تغذیه در خصوص نحوه مصرف گلوتامین مشورت های لازم انجام شود و از بهترین زمان مصرف گلوتامین اطلاع پیدا کنید تا از بروز مشکلات جلوگیری نمایید.

یکی از بهترین برندهای تولید کننده مکمل های غذایی و ورزشی از جمله مکمل گلوتامین، برند ATP می باشد که این برند توسط شرکت ترندان اسپرت، به صورت قانونی وارد کشور می شود و برای تهیه این محصولات می توانید با مراجعه به وبسایت شرکت بازرگانی ترندان اسپرت، اقدام به تهیه بهترین نوع مکمل های ورزشی برند ATP نمایید.

موارد منع مصرف گلوتامین

موارد منع مصرف گلوتامین
موارد منع مصرف گلوتامین

با این که مکمل گلوتامین یک مکمل بدون عوارض محسوب می شود و مصرف به اندازه آن هیچ گونه مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند، اما برخی از افراد نباید اقدام به مصرف گلوتامین نمایند که از جمله موارد منع مصرف گلوتامین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افراد دارای مشکلات کلیوی و مشکلات کبد

مصرف گلوتامین برای افرادی که دچار مشکلاتی نظیر مشکلات کبدی هستند، می تواند دردسر ساز شود. زیرا این اسیدآمینه می تواند کاهش عملکرد مغز در کارکرد کبد را در پی داشته باشد.

افرادی که دارای نارسایی کبدی هستند، می بایست به عملکرد مغز خود دقت بیشتری داشته باشد. همچنین افرادی که دارای مشکلات کلیوی مانند سنگ کلیه، نارسایی کلیه، مشکلات ادراری و … هستند، نباید اقدام به مصرف گلوتامین کنند. علت آن هم به خاطر وجود اسیدهای آمینه موجود در گلوتامین است که می تواند باعث تشدید این بیماری ها شود.

افراد دارای اختلال دو قطبی

این بیماری در واقع نوعی بیماری روانی محسوب می شود که در طول این بیماری، فرد به بیماری افسردگی و حتی مشکلات بیشتری دچار می شود. مصرف گلوتامین می تواند باعث تشدید این بیماری و همچنین بروز بیماری هایی نظیر مانیا و هیپومانیا شود و در نتیجه چنین افرادی به هیچ وجه نباید از گلوتامین استفاده نمایند.

افرادی که حساسیت به گلوتامین دارند

طبیعی است هر فردی ممکن است به یک غذا و یا یک دارو و مکمل حساسیت داشته باشد. افرادی که به گلوتامین حساسیت دارند، نباید اقدام به مصرف گلوتامین کنند. زیرا بدن آن ها، گلوتامین را به سدیم گلوتامات تبدیل می کند که می تواند باعث بروز مشکلاتی نظیر مشکلات گوارشی اعم از استفراغ و اسهال و … شود.

افراد مبتلا به سرطان

افرادی که درگیر بیماری سرطان هستند و تومور در بدن خود دارند، نباید از گلوتامین استفاده کنند. زیرا برخی از سلول های سرطانی، برای تغذیه خود از این نوع اسیدآمینه یعنی گلوتامین تغذیه می کنند و باعث تشدید بیماری خواهد شد. به همین دلیل لازم است چنین افرادی اقدام به مصرف مکمل گلوتامین نکنند.

شما در حال مطالعه مقاله بهترین زمان مصرف گلوتامین می باشید.

مصرف گلوتامین در دوران بارداری و شیردهی

مصرف گلوتامین در دوران بارداری و شیردهی
مصرف گلوتامین در دوران بارداری و شیردهی

در مبحث بالا در خصوص موارد منع مصرف گلوتامین توضیحاتی ارائه کردیم. اما سوالی که ممکن است برای برخی از افراد رخ دهد، این است که گلوتامین برای بانوان باردار یا بانوانی که به فرزند خود شیر می دهند، می تواند مضر باشد.

در پاسخ به این سوال باید گفت که تحقیقات متعددی روی این مسئله انجام شده است و هنوز نتیجه قطعی در این باره عنوان نشده است.

اما از آنجایی که بانوان باردار یا شیرده، دائما نیازمند مواد معدنی مختلف هستند و اسیدآمینه گلوتامین جزو ضروریات برای سلامت فرد محسوب می شود، چنین افرادی می توانند با مشورت پزشک خود در مقدار مشخصی اقدام به مصرف گلوتامین کنند و حتما از برندهای معتبری مانند برند ATP استفاده نمایند.

آیا مصرف گلوتامین برای کودکان مجاز است؟

آیا مصرف گلوتامین برای کودکان مجاز است؟
آیا مصرف گلوتامین برای کودکان مجاز است؟

یکی از موارد مهم در خصوص مصرف گلوتامین، مصرف آن برای کودکان است. در دوران کودکی، یک فرد به ازای هر کیلوگرم از وزن خود می تواند میزان 0.7 گرم گلوتامین مصرف کند.

اما باید به این مسئله اشاره کرد که از آنجایی که کودکان دائما در حال رشد هستند، باید در مصرف مکمل گلوتامین نیز دقت لازم را داشته باشند و عموما پیشنهاد نمی شود که افراد دارای سن زیر 18 سال از این مکمل استفاده کنند.

نتیجه گیری

نتیجه گیری
نتیجه گیری

ما در این مقاله، به بررسی یکی از محبوب ترین و پراستفاده ترین مکمل های غذایی و ورزشی یعنی مکمل گلوتامین پرداختیم. گلوتامین جزو اسیدآمینه های ضروری بدن بوده و برای افراد عادی و یا ورزشکاران جزو ضروریات مصرف می شود و ما در این مقاله در خصوص بهترین زمان مصرف گلوتامین توضیحاتی ارائه کردیم و همچنین در خصوص فواید مصرف آن برای بدن مطالبی را عنوان نمودیم.

همچنین در این مقاله در خصوص مکمل گلوتامین و دیگر مکمل های تولید شرکت ATP مرتبط با این موضوع، توضیحات کاملی ارائه دادیم. مصرف بیش از حد هر مکملی می تواند باعث بروز مشکلاتی شود که در این مقاله در خصوص آن توضیحاتی ارائه شد و از موارد منع مصرف آن هم توضیحاتی عنوان شد.

شما می توانید برای تهیه یکی از بهترین برندهای تولید کننده مکمل های ورزشی یعنی برند ATP به وبسایت شرکت ترندان اسپرت مراجعه کنید. شرکت ترندان اسپرت به عنوان نمایندگی رسمی واردات برند ATP در ایران فعالیت دارد که می توانید با مراجعه به این وبسایت، اقدام به تهیه محصولات این شرکت نمایید.

در پایان توصیه می کنیم، بهترین زمان مصرف آرژنین را مطالعه کنید.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.